Wielkopolski Portal Senioralny

Wiosenna Szkoła Wielkopolskich Rad Seniorów

Wiosenna Szkoła Wielkopolskich Rad Seniorów
     W Ośrodku Integracji Europejskiej – Zamku w Rokosowie k. Leszna odbyły się trzydniowe zajęcia dla wielkopolskich rad seniorów. Jest ich 26. Wszystkie przysłały swoich reprezentantów. Szkołę sfinansował Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a było co finansować. 

     Zakwaterowanie, wyżywienie (bardzo smaczne), nade wszystko wykłady, warsztaty, rozrywki, organizacja całości przedsięwzięcia. Szkolenie, czyli kwintesencja przedsięwzięcia, było bardzo bogate i intensywne. Pierwszy dzień poświęcony był prezentacji różnorodnych działań składających się na politykę senioralną w gminach. Szczegółowo zaprezentowano inicjatywy wielkopolskie i poznańskie (ROPS, MRS, CIS). Zaprezentowano też sposoby tworzenia i pożytki płynące ze strategii Lokalnej Polityki Senioralnej. W kuluarach słyszałem opinie, że dla postawienia ławki nie jest potrzebna strategia, tylko życzliwość i kompetencja władz samorządowych. Półżartem mówiono, że strategia długoterminowa może, z przyczyn naturalnych, przeżyć jej twórców... Drugiego i trzeciego dnia skupiono się na ćwiczeniu kompetencji indywidualnych, niezbędnych przy wystąpieniach publicznych, redagowaniu tekstów i rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych. Służących dobrej komunikacji w grupie, skutecznym negocjacjom i prezentacjom. W szkoleniach wzięła udział wicemarszałek województwa Marzena Wodzińska.

     Całość programu Wiosennej Szkoły opracował dr Zdzisław Szkutnik, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu. Rezultatem szkolenia może być w przyszłości Porozumienie Wielkopolskich Rad Seniorów. Nie obyło się jednak bez drobnych potknięć. Na przykład nie doszedł do skutku mini-recital Andrzeja Lajborka z powodu braku nagłośnienia. Nie wszystkim odpowiadała także oprawa muzyczna wieczorów, preferująca atmosferę biesiadno-discopolową. Kolejne takie przedsięwzięcia można by powierzyć lokalnym organizatorom, którzy lepiej wyczuwają specyfikę i oczekiwania regionu, niż warszawska Fundacja „Zaczyn" - która w tym roku wygrała konkurs na produkcję tej imprezy. Zapraszamy Państwa do obejrzenia relacji wideo z tego wydarzenia.

 

Media

{YouTube}
{/YouTube}

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego