Wielkopolski Portal Senioralny

Jak przetrwać upały?

Jak przetrwać upały?
    Wszyscy ciężko znoszą długotrwałe upały. Jednak osoby starsze muszą być szczególnie ostrożne.

     Przede wszystkim nie powinny przebywać bezpośrednio na słońcu. Z biegiem lat słabną mechanizmy chroniące organizm przed przegrzaniem. Seniorzy często borykają się z wieloma przewlekłymi chorobami. Upał może zaostrzyć te schorzenia, a nawet doprowadzić do śmierci. Jeżeli temperatura powietrza wynosi więcej niż 30 stopni Celsjusza, organizm osoby starszej wymaga wsparcia. Seniorzy mają osłabione funkcje ośrodka pragnienia, który znajduje się w mózgu. Stąd zwykle nie chce im się pić. Dorosła osoba powinna w czasie upału wypijać ok. 2-3 litrów na dobę. Gdy seniorzy muszą jakiś czas przebywać na słońcu, to koniecznie powinni pamiętać o regularnym smarowaniu się kremami z filtrem. Osoby starsze  są bowiem bardziej narażone na nowotwory skóry, a w szczególności na czerniaka. Nie powinno się natomiast ograniczać ilości przyjmowanych leków, z wyjątkiem tych moczopędnych, które odwadniają organizm. Należy także zwrócić uwagę na takie objawy jak nudności, wymioty, zawroty głowy, bóle głowy, suchość skóry, spadek ciśnienia, czy gorączkę powyżej 39 stopni. Mogą one oznaczać udar słoneczny. W takim wypadku trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie: Opiekun takiej osoby musi zadbać, aby usiadła w zacienionym miejscu, położyła stopy wyżej, na przykład na poduszce i schładzać okładami okolice pach, pachwin oraz szyi. Jeżeli nie mamy dostępu do napojów z elektrolitami, można rozpuścić w litrze wody łyżeczkę soli i taki roztwór podać seniorowi. Dieta seniora w upalne dni powinna opierać się na lekkich potrawach, rybach, owocach i warzywach sezonowych. Należy unikać tłustego jedzenia, czerwonego mięsa, fast-foodów. Trzeba także pamiętać o najważniejszym posiłku - lekkim śniadaniu.

Więcej w tej kategorii: « Moja nowa łazienka Prawnik radzi »

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego