Wielkopolski Portal Senioralny

Laska - to brzmi dumnie

Laska - to brzmi dumnie
Laska to pewnie najstarszy ortopedyczny przedmiot świata.  Towarzyszy człowiekowi od tysiącleci, obecna we wszystkich kulturach. Nawet szalony postęp medycyny i ortopedii nie wyeliminował jej z życia.

Czym jest laska? Nadal jest podstawową pomocą aparatu ruchu. Składa się z trzonu (drzewca) i uchwytu, czyli rękojeści. Jej funkcjonalność jest zapewniona przez właściwej wysokości trzon i pasujący do ręki uchwyt. A zaczęło się zwyczajnie od kawałka kija, który ułatwiał chodzenie praprzodkom. Później był kij naturalnie zagięty, pasujący do ręki, wykonany choćby ze starego drzewa oliwnego, jak w starożytnej Grecji. W dawnych kulturach, gdzie przywódcą był mędrzec - człowiek raczej niezbyt młody i potrzebujący podparcia - laska, którą dzierżył, stała się atrybutem władzy. W ten sposób laski zaczęły się różnić. Inne były dla władców i bogaczy, inne zaś dla biednych. Zaczęły spełniać nie tylko swą podstawową funkcję laski inwalidzkiej, przeznaczonej do podpierania, ale także określać status społeczny i materialny użytkownika oraz wyrażać jego upodobania i określać osobowość. 

Ewolucja laski była zjawiskiem  niemal identycznym we wszystkich kulturach świata, które rozwijały się, nie wiedząc o sobie nawzajem. Dało to ogromną różnorodność form lasek na przestrzeni historii. Tak oto nadal, w XXI wieku mamy pomoc ortopedyczną, jaką jest laska. Dziś mamy laski drewniane, aluminiowe, z włókna węglowego, składane, z regulacją wysokości, z uchwytami o różnych kształtach, wykonanymi z tworzywa, metalu, żywicy, kości, rogu, otulonymi pianką, kolorowe, malowane, wzorzyste, z końcówkami na zimę, na grząski grunt, do wspinaczek, z siedziskiem, z parasolem….. i wiele innych.

Jednym z miejsc, gdzie można niedrogo kupić ciekawe laski jest sklep internetowy http://www.ortomoda.pl

3 komentarzy

 • ArtDeco.sklep.pl
  ArtDeco.sklep.pl piątek, 24 kwiecień 2020 10:48 Link do komentarza

  Stabilne laski dla seniorów dostępne w wielu wariantach i modelach, to produkt łączący funkcje użytkowe z dekoracyjnymi. Eleganckie wykonanie lasek sprawia, że pokazywanie się z nimi publicznie jest bardziej komfortowe. Ponadto laski niesamowicie ułatwiają samodzielne poruszanie, dając gwarancję bezpiecznego podparcia w każdym miejscu.

  https://www.artdeco.sklep.pl/k262,laski-ortopedyczne-inwalidzkie.html

 • Stylowe Laski
  Stylowe Laski środa, 21 luty 2018 13:41 Link do komentarza

  Piękne Stylowe Laski dla Pana i Pani z takiej dużej oferty każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie

  http://www.stylowelaski.pl

 • Mariola
  Mariola piątek, 02 wrzesień 2016 00:39 Link do komentarza

  To jest niezwykłe.
  Kiedyś po operacji chodziłam tylko z tzw. chodzikiem.
  Dzisiaj poruszam się jedynie o lasce, tak jak przed operacją wstawienia mi endoprotezy.

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego