Wielkopolski Portal Senioralny

Pierwszy samochód

Pierwszy samochód
Dzisiaj wydaje się to dziwne, ale kiedyś posiadanie własnego samochodu było wręcz nieosiągalne. Nie dosyć, że był to duży wydatek, to jeszcze trzeba było posiadać .... specjalny talon.

Owe talony na zakup samochodu otrzymywali wyłącznie ludzie wierni ówczesnej władzy. Jeśli było się dyrektorem fabryki albo urzędu - to była taka możliwość. Jeśli ktoś był wyróżniającym się członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, to też. Dla innych pozostawała jedynie możliwość kupna auta na wolnym rynku. A to oznaczało jedno - koszt dwukrotnie większy od oficjalnej ceny deficytowego produktu. Nieliczni wówczas bogaci Polacy wybierali takie rozwiązanie. Należeli do nich lekarze, prawnicy, rzemieślnicy, ogrodnicy oraz taksówkarze. Zapewne pamiętacie Państwo określenia badylarze i cinkciarze. Na szczęście zmieniło to się w latach 70. ubiegłego wieku. Ekipa Edwarda Gierka zakupiła licencje na produkcję fiata 125 oraz fiata 126. I wzorem rodem z przedwojennych Niemiec wprowadziła powszechny program motoryzacji. Przez ileś tam lat należało na specjalną książeczkę oszczędnościową wpłacać co miesiąc pieniądze. Tak też zrobiłem. Po kilku latach odebrałem z POLMOZBYTU upragnionego "malucha". Oczywiście nie było żadnej możliwości wyboru koloru, bo fabryka co jakiś czas zmieniała lakier wszystkich produkowanych samochodów. Ale przecież nikomu to nie przeszkadzało. Pamiętam tą radość, gdy pod blokiem zaparkowałem upragniony samochód. Po kilku tygodniach, gdy poczułem się w miarę pewnie za kierownicą, zaprosiłem rodzinę na wycieczkę. Bez większego skrępowania z tyłu siadły dwie nasze dorastające córki, a obok usiadła żona. Zaopatrzyła się w termos z kawą oraz kanapki dla wszystkich. Udaliśmy się z wizytą do teściowej mieszkającej 30 km od naszego domu. Jacy byliśmy szczęśliwi, jadąc przed siebie. Czuliśmy się, jak bohaterowie amerykańskich filmów drogi. Byliśmy wolni i niezależni...A dzisiaj? Dzisiaj samochód jest tak oczywistą rzeczą, jak wówczas pralka frania. Nie ma już tej magii wielkiej przygody. Pozostały tylko miłe wspomnienia i ... nauka obsługi GPS.

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego