Wielkopolski Portal Senioralny

Generał Maczek - Niepokonany

Generał Maczek - Niepokonany
    Muzeum Historii Polski udostępniło w sieci swoją najnowszą produkcję filmową - „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku”. Zapraszamy do obejrzenia jej.

    Dotychczas film można było zobaczyć wyłącznie na specjalnych pokazach w Polsce i Belgii. Kolejne prezentacje zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa, dlatego Muzeum Historii Polski postanowiło udostępnić ten ciekawy dokument opowiadający o postaci wyjątkowego generała. Jego postać była do tej pory niedoceniania, a przecież nie przegrał żadnej bitwy. Jako dowódca 1 Dywizji Pancernej wyzwalał miasta we Francji, Belgii i Holandii. Po zakończeniu działań wojennych został pozbawiony polskiego obywatelstwa.  Osiedlił się w Szkocji, gdzie pracował jako barman. Zmarł w wieku 102 lat i został pochowany u boku swoich żołnierzy w  holenderskiej Bredzie. O wielu innych szczegółach z jego życia dowiecie się Państwo z godzinnego filmu dokumentalnego.

 

   Generał Stanisław Maczek urodził się 31 marca 1892 roku, czyli dokładnie 129 lat temu.

33 komentarzy

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę