Wielkopolski Portal Senioralny

Nasza córka wychodzi za mąż

Nasza córka wychodzi za mąż
    W latach 70. i 80. ubiegłego wieku to było nie lada wyzwanie. Jak tu zrobić wesele? Wszystko jest na kartki - nawet buty.

   Po chwili namysłu z mężem postanowiliśmy, jakoś to wszystko ogarnąć, jak to dzisiaj mawiają młodzi ludzie. Tak, wesele naszej córki było najważniejszym dniem w naszym życiu. Zapytacie dlaczego? Chyba dlatego, że bardzo ją kochaliśmy. Zawsze z mężem dążyliśmy do tego, aby powoziło się jej jak najlepiej. Urodziła się latem 1951 roku.  Na imię daliśmy jej Teresa. Nie były to łatwe czasy. Ale dla nas młodych wszystko było przed nami.

   Ja pracowałam w sklepie pasmanteryjnym, a mój mąż był kierowcą w MPK. Kilka razy udało się nam wyjechać na wczasy organizowane przez jego zakład pracy. Ten ośrodek nad jeziorem w Stanisławowie nie był rajem. Mieszkaliśmy razem z naszą Terenią w domku campingowym - to nic, że zrobionym z dykty. Latem nie miało to znaczenia. Codziennie wydawano nam posiłki - śniadanie, obiad, kolacja. Dania nie były wyszukane. Na śniadanie polewka i chleb z dżemem. Na obiad gołąbki lub gulasz z serc. A na kolację chleb z salcesonem i jakaś herbata z fusów. Na dodatek w drewnianym WC wisiały skrupulatnie przycięte kawałki "Trybuny Ludu" - służące za papier toaletowy. Przecież pamiętacie Państwo, że papier toaletowy był wówczas luksusem.


   I tak minęło nam wiele kolejnych lat. A nasza Terenia skończyła studia. Otrzymała tytuł magistra inżyniera zootechniki. No proszę... Zatrudniono ją w PGR w Telśnicy. Tam poznała Macieja. Był on dla niej wszystkim. To oczywiste, że powinni się pobrać. Ale jak tu zrobić wesele, gdy wszystko jest na kartki. Od sąsiadów dowidzieliśmy się, że w takiej sytuacji mamy prawo do specjalnego przydziału mięsa. Otrzymaliśmy odpowiedni dokument. Nie były to krocie, ale odebraliśmy to, co nam się należało. Rodzice Macieja wynajęli jakiegoś kucharza, a my załatwiliśmy salę w pobliskich ogródkach działkowych. Wesele było, jak to mówią, polskie. Był rosół, były zrazy zawijane, no i były prezenty dla nowożeńców. A orkiestra co jakiś czas śpiewała - "No to idziemy na jednego" .....

Więcej w tej kategorii: « Kane rekordzistka Prawo głosu! »

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego