Wielkopolski Portal Senioralny

Marzec '68 - jak go pamiętam

Marzec '68 - jak go pamiętam
    Autorem wspomnień jest Ryszard Sławiński z Konina, późniejszy senator dwóch kadencji oraz członek bodajże ostatniej niezależnej Krajowej Rady Radia i Telewizji. Poniżej publikujemy obszerne fragmenty jego wspomnień z pamiętnego marca '68 roku.

     Po ukończeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim podjąłem pracę w Powiatowym Domu Kultury w Koninie, jako zastępca kierownika ds. programowych. Rysowała się perspektywa otrzymania mieszkania, a w Koninie mieszkała moja dziewczyna. Ale w lutym '68 roku zaproponowano mi objęcie kierownictwa słynnym Studenckim Interklubem "Pałacyk" we Wrocławiu. Nie wahałem się ani chwili. Już podczas studiów czynnie uczestniczyłem w jego działaniach. Organizowałem kabaret "Riposta" i byłem członkiem "Studia Piosenki" działającego przy "Pałacyku".  Za półtora miesiąca miała odbyć się największa w Polsce impreza studencka "Jazz nad Odrą". Koncert odbywał się w Auli Politechniki Wrocławskiej. Chwilę po rozpoczęciu koncertu otrzymałem poufny telefon z Warszawy. - Uważajcie Kolego, na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęły się rozruchy. Szykuje się strajk i manifestacja. 

    We Wrocławiu studenckie niepokoje rozpoczęły się dwa dni później. Po demonstracjach na uczelniach ich uczestnicy przychodzili do "Pałacyku". Wśród zgromadzonych dostrzegłem mojego kolegę ze studiów, który wstąpił do Milicji Obywatelskiej. Był nie do końca trzeźwy. W jego kieszeni zauważyłem milicyjną pałkę, a w drugiej chyba pistolet. Podszedłem do niego i wytłumaczyłem mu żeby wyszedł, bo może zostać zlinczowny. Na szczęście posłuchał mnie. W dniu 20 marca dowiedziałem się, że I Sekretarz PZPR we Wrocławiu uznał, że wobec uległości wobec zbuntowanych studentów nie mogę dalej pełnić funkcji dyrektora wrocławskiego "Pałacyku".  Wkrótce powróciłem do Konina, gdzie rozpocząłem pracę dziennikarską  w oddziale terenowym "Gazety Poznańskiej".

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego