Wielkopolski Portal Senioralny

Mój marzec

Mój marzec
      W marcu '68 roku miałem 11 lat. Mieszkałem w samym centrum Poznania. To co wtedy widziałem zapamiętam na zawsze.

    Ze względu na panujące w mieście, a przy najmniej w centrum miasta "rozruchy" - jak to wówczas nazywano - pozamykano szkoły. Chodziło o to, aby dzieci były bezpieczne. Pamiętam, jak rodzice wrócili z pracy i po obiedzie postanowili sprawdzić, czy to co zasłyszeli w Radio "Wolna Europa" jest zgodne z prawdą. Wyszliśmy razem na spacer. Niedaleko naszego domu mieścił się Uniwersytet im. A. Mickiewicza, "Dom Partii" oraz zamek cesarski, będący wówczas Wojewódzkim Domem Kultury. Główna ulica Poznania nosiła wówczas nazwę Armii Czerwonej. Był to bardzo szeroki trakt pośrodku którego biegła linia tramwajowa. Na przeciwko owego Pałacu Kultury był przystanek tramwajowy, a na chodniku stały ławki. To właśnie na jednej z nich usiedli demonstrujący studenci. Po chwili podeszła do nich grupa ORMO-wców, czyli cywili uzbrojonych w opski na ramieniu oraz milicyjne pałki. Ot zwykła cywil banda! Tymi pałkami zaczęli niemiłosiernie bić siedzącą na ławce studentkę. Najpierw krzyczała a potem wspólnie z kolegami wskoczyła do odjeżdżającego tramwaju.

   Po latach dowiedziałem się, że w sali kinowej Pałacu Kultury była siedziba zmęczonych akcją uzbrojonych przedstawicieli sojuszu robotniczo-chłopskiego, czyli członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej w skrócie zwanej ORMO. Jak się okazuje dla towarzysza Wiesława film był najważniejszą ze sztuk. 

 

13 komentarzy

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego