Wielkopolski Portal Senioralny

Nasze historie

Życie zaczyna się po 90-tce

      Zawsze, gdy słyszę, że starzy ludzie z czymś sobie nie radzą w nowoczesnej rzeczywistości, zwłaszcza cyfrowej, coś się we mnie buntuje. Mam prawie 70 lat, zawodowo nigdy nie zajmowałem się informatyką, a z komputerami żyję około 36 lat, z różnymi modelami i funkcjami.
Czytaj dalej...

Dziadkowie z Wehrmachtu

   Pamiętamy, ile zamieszania zrobił fake news o dziadku z Wehrmachtu, wypuszczony przez Jacka Kurskiego w czasie kampanii prezydenckiej 2005. To był chwyt polityczny. A jak wyglądała prawda o udziale Polaków w wojsku niemieckim?
Czytaj dalej...

Polscy pionierzy w Ameryce

    To jest historia wręcz nieprawdopodobna. W dniu 1 października 1608 roku Polacy wylądowali w forcie Jamestown. Rok wcześniej fort zbudowali Anglicy. Wraz z Polakami przybyli też Niemcy. Wszyscy przyczynili się do tworzenia zalążków przyszłych Stanów Zjednoczonych.
Czytaj dalej...

Paczki i tajemnice

   Był taki czas w Polsce, że przysyłano nam paczki z Zachodu. Było wówczas w Polsce zimno, ogromnie zimno, a na ulicach wielu miast stały Scoty, a przed nimi lekko zdezorientowani młodzi poborowi z długą bronią wymierzoną przeciwko swoim sąsiadom, a nawet rodzicom.
Czytaj dalej...

Dom na Montmartrze

    Gdy pierwszy raz wjeżdżałem na Montmartre ktoś, kto mi towarzyszył pokazał dom Dalidy pod numerem 11 rue d'Orchampt . Ten, w którym kilka lat później popełniła samobójstwo.
Czytaj dalej...

Prawo głosu!

     Ponad sto lat temu 28 listopada 1918 roku kobiety uzyskały w Polsce czynne i bierne prawa wyborcze. Zdarzyło to się na podstawie dekretu, który wydał marszałek Józef Piłsudski.
Czytaj dalej...

Kane rekordzistka

    Na czym opiera się długowieczność Japończyków. Może tajemnica tkwi w samodyscyplinie, surowych obyczajach, ciężkiej pracy, zdrowej diecie (ryż, sushi, owoce morza, glony, sake)?
Czytaj dalej...

Co się stało z naszym światem?

   Nigdy nie byłem w Nowym Jorku. Nawet niespecjalnie za tym tęskniłem. Jest tyle miejsc na świecie, których nie widziałem, że byłoby co odwiedzić. Nowy Jork był dla mnie na odległym miejscu, USA to nie jest moje marzenie.
Czytaj dalej...
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego