Wielkopolski Portal Senioralny

Nasze historie

Mój pierwszy biznes - letni biznes

    Ostatnio Pani Lucyna z Nowej Huty postanowiła otworzyć lodziarnię. Pomogła jej w tym jej wnuczka. Pani Lucyna niemal pół życia pracowała w służbie zdrowia, w której zajmowała się organizowaniem nowych placówek. Do samego końca sprawiało jej to ogromną satysfakcję, więc formalna emerytura nadeszła zdecydowanie za wcześnie. – Po pierwsze, dużą frajdę sprawia mi budowanie czegoś od zera, a po drugie, kilka lat temu, już na emeryturze, pracowałam jako "zawodowa babcia w „Ikei", gdzie całe dnie robiłam z dziećmi prace plastyczne. Kiedy odeszłam, nie wiedziałam, że tak strasznie będzie mi brakowało dzieci. Postanowiłam, że zrobię biznes, które je do mnie przyciągnie – śmieje się emerytka.  Ale kto wyda 27 smaków lodów klientom? 79-latka robi wszystko osobiście, na szczęście jednak pomaga jej synowa i piesek Jasio rasy york. Z nim pani Lucyna czuje się bezpieczniej. Seniorka mówi nam skąd w niej energia pięknej dwudziestoletniej. I wyjaśniła, jak niewiele ją łączy z rówieśnikami, bo nie zna słowa emerytura, a odpoczywać będzie, jak się zestarzeje.
Czytaj dalej...

Najstarsza Polka

    Nie od dzisiaj wiadomo, że społeczeństwo starzeje się. Zawdzięczamy to głównie rozwojowi medycyny. Przykładem na to jest 115 letnia Polka.
Czytaj dalej...

W obronie języka

     Język jest tworem żywym. Stale ewoluuje. Wpływ na jego zmiany ma codzienna praktyka i sposób w jaki porozumiewamy się między sobą. Bardzo mocno na jego rozwój  wpływa literatura i czytelniczy do niej stosunek, a szczególnie jego powszechność zwłaszcza. A z tym coraz gorzej.
Czytaj dalej...

Życie zaczyna się po 90-tce

      Zawsze, gdy słyszę, że starzy ludzie z czymś sobie nie radzą w nowoczesnej rzeczywistości, zwłaszcza cyfrowej, coś się we mnie buntuje. Mam prawie 70 lat, zawodowo nigdy nie zajmowałem się informatyką, a z komputerami żyję około 36 lat, z różnymi modelami i funkcjami.
Czytaj dalej...

Dziadkowie z Wehrmachtu

   Pamiętamy, ile zamieszania zrobił fake news o dziadku z Wehrmachtu, wypuszczony przez Jacka Kurskiego w czasie kampanii prezydenckiej 2005. To był chwyt polityczny. A jak wyglądała prawda o udziale Polaków w wojsku niemieckim?
Czytaj dalej...

Polscy pionierzy w Ameryce

    To jest historia wręcz nieprawdopodobna. W dniu 1 października 1608 roku Polacy wylądowali w forcie Jamestown. Rok wcześniej fort zbudowali Anglicy. Wraz z Polakami przybyli też Niemcy. Wszyscy przyczynili się do tworzenia zalążków przyszłych Stanów Zjednoczonych.
Czytaj dalej...

Paczki i tajemnice

   Był taki czas w Polsce, że przysyłano nam paczki z Zachodu. Było wówczas w Polsce zimno, ogromnie zimno, a na ulicach wielu miast stały Scoty, a przed nimi lekko zdezorientowani młodzi poborowi z długą bronią wymierzoną przeciwko swoim sąsiadom, a nawet rodzicom.
Czytaj dalej...
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego