Wielkopolski Portal Senioralny

Kieślowski - "Gadające głowy"

Kieślowski - "Gadające głowy"
    Kieślowski, zanim osiągnął niewiarygodny sukces w Europie, tworzył w Polsce poruszające filmy dokumentalne.

     Można wymieniać liczne tytuły, które przeszły do historii polskiego kina. Jednak do najważniejszych należy zaliczyć "Gadające głowy". Ten 14 minutowy film powstał w 1979 roku. Z pozoru jest skromny. Bohaterowie odpowiadają zaledwie na dwa pytania: Kim Ty jesteś? i "Czego byś chciał? Niezwykły pomysł Kieślowskiego polegał na tym, aby zadać te pytania osobom od praktycznie 1 roku życia do 100 lat. Dzięki temu zabiegowi mogliśmy poznać myślenie Polaków u schyłku epoki gierkowskiej - przedstawianej, jako propaganda sukcesu. Ale w tym wypadku sukcesem było to, że filmu nie zatrzymała cenzura. Można go było oglądać, jako tzw. dodatek przed filmami wyświetlanymi w kinie. W tamtych czasach określenie "gadające głowy" było pogardliwe. Dotyczyło one ówczesnej telewizji, gdzie świat opisywano wypowiedziami ludzi, a nie obrazem. Ale Krzysztof Kieślowski zbuntował się wobec środowiska filmowców i powiedział: "Skoro ci ludzie mają coś do powiedzenia, to wysłuchajmy ich". I tak powstał legendarny film, który chcemy Państwu przypomnieć!

 

Media

{YouTube}
{/YouTube}

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego