Wielkopolski Portal Senioralny

Ziemia Obiecana

Ziemia Obiecana
   Było ich trzech - Polak, Niemiec i Żyd. Wszyscy mieszkali Łodzi i postanowili złożyć własną fabrykę. Tak pokrótce można streścić arcydzieło Andrzeja Wajdy.

     Film powstał w 1974 roku i jest adaptacją powieści Władysława Reymonta. Obraz przedstawia kapitalistyczną Łódź z końca XIX w. Trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców - Polak, Żyd i Niemiec, aby osiągnąć życiowy sukces, wyzybywają się młodzieńczych ideałów i przyjmują bezwzględne reguły świata, w którym najważniejszy jest pieniądz. Główne role grają Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak i Andrzej Seweryn. Obok nich występuje cała plejada wybitnych polskich aktorów. Należą do nich m.in. Kalina Jędrusik, Bożena Dykiel, Anna Nehrebecka, Franciszek Pieczka, Andrzej Łapicki, czy Wojciech Siemion. Muzykę skomponował Wojciech Kilar. Film był nominowany do nagrody Oskara. Ostatnio przeszedł cyfrową rekonstrukcję. Aby go zobaczyć wystarczy nacisnąć Tutaj.

1 komentarz

  • PS
    PS poniedziałek, 25 grudzień 2017 22:46 Link do komentarza

    Na tym filmie uczyłem się w latach 90-tych kapitalizmu.

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę