Wielkopolski Portal Senioralny

Barwy ochronne

Barwy ochronne
   Film Krzysztofa Zanussiego z 1976 roku, zaliczany do nurtu Kina Moralnego Niepokoju, do dziś robi wrażenie, bo i w wolnej Polsce układy, protekcje, intrygi nie są obce różnym środowiskom, także uczelnianym.

   Wówczas, gdy powstał ten film było jasne, że polityczny kontekst wpisuje się w jego fabułę. Bohaterami jest społeczność uniwersytecka. Studenci, którzy, jak to młodzi, pragną większej swobody, młody pracownik naukowy (Piotr Garlicki) sprzyjający ich ambicjom, doświadczony docent (Zbigniew Zapasiewicz) do bólu przeżarty konformizmem, wreszcie prorektor (Mariusz Dmochowski) budzący powszechny lęk nadęty nominat władzy. Wizytowany przez niego obóz językowy staje się metaforą tamtej Polski, z jej wszystkimi wadami, ale też pewnym urokiem młodzieńczego buntu i pragnienia wolności.


   Są w filmie aktorzy związani z Poznaniem, Mieczysław Hryniewicz czy Hanna Bieluszko. Nawiasem mówiąc siostra Elżbiety, która wtedy wyszła za mąż za Jana AP Kaczmarka, muzyka i kompozytora grającego w tamtych latach „na żywo” do spektakli Teatru Ósmego Dnia. Ze wzruszeniem sięgam pamięcią do wspomnień. Czasy były ponure, ale dziewczyny piękne.

   Zapraszamy Państwa do Kina Seniora!

Media

{YouTube}
{/YouTube}
Więcej w tej kategorii: « Agnieszka Osiecka Piłat i inni »

23 komentarzy

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego