Wielkopolski Portal Senioralny

Marek Grechuta - Gdziekolwiek będę…

Marek Grechuta - Gdziekolwiek będę…
   Urodził się w 1945 roku w Zamościu. W 1963 roku rozpoczął studia na wydziale architektury Politechniki Krakowskiej. Tam poznał Jana Kantego Pawluśkiewicza, z którym założył „Kabaret Architektów Anawa”.

    Publiczny debiut muzyczny Marka Grechuty miał miejsce w październiku 1967 roku, kiedy dzięki wykonaniu piosenki „Tango Anawa” zajął drugie miejsce wśród wokalistów na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Rok później na VI KFPP w Opolu zdobył nagrodę dziennikarzy za piosenkę „Serce”. W kolejnym roku otrzymał na VII KFPP jedną z głównych nagród za piosenkę „Wesele”. Tak rozpoczęła się jego wieloletnia kariera muzyczna. Po wprowadzeniu stanu wojennego piosenkarz zaczął mieć duże problemy psychiczne. Nie rzadko nie był w stanie wystąpić przed publicznością. Zmarł w październiku 2006 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Jego imieniem nazwane są ulice w Lublinie, Opolu, Ostrowie Wielkopolskim, Radomiu i Słupsku.

   Zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu dokumentalnego o Marku Grechucie.

Media

{YouTube}
{/YouTube}

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego