Wielkopolski Portal Senioralny

Piłat i inni

Piłat i inni
     Andrzej Wajda nakręcił go w 1971 roku dla II programu niemieckiej telewizji publicznej ZDF. Oprócz tytułowego Piłata pojawiają się w nim także m.in. Chrystus, św. Mateusz, Judasz, czy Kajfasz.

     Co ciekawe, główną inspiracją był tu nie tekst którejś z Ewangelii, a biblijne wątki z powieści „Mistrz i Małgorzata” napisanej przez Rosjanina Michaiła Bułhakowa. Książka ta zachwyciła reżysera. Na jej podstawie sam napisał scenariusz filmu, ale osadził go we współczesnym świecie. Zdjęcia zostały zrealizowany głównie w scenerii Berlina Zachodniego. Niemiecka telewizja dała Wajdzie całkowicie wolną rękę przy realizacji tego filmu. Film po raz pierwszy wyemitowano 29 marca 1972 r. w Wielki Piątek i stąd podtytuł: "Film na Wielki Piątek". W głównej roli  wystąpił Jan Kreczmar, który zmarł kilka miesięcy później. Oprócz niego swoje role życiowe zagrali w nim Wojciech Pszoniak (Jezus), Daniel Olbrychski (Mateusz), Andrzej Łapicki (Arfaniusz) i Jerzy Zelnik (Judasz). Po nakręceniu film padł ofiarą peerelowskiej cenzury. W 1975 roku w zaleceniach dla cenzorów Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk zakazał publikowania jakichkolwiek informacji na temat tego filmu.
   

    Zapraszamy Państwa na projekcję tego niezwykłego filmu.
 

Media

{YouTube}
{/YouTube}

65 komentarzy

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę