Wielkopolski Portal Senioralny

Kino Seniora

Amsterdam - miasto wolności

    Czy pamiętają Państwo "biały rower Amsterdamu"? To był jeden z największych symboli hipisowskiej rewolty sprzed ponad 50-ciu lat. W Amsterdamie działa też słynna grupa non-koformistów "Provos".
Czytaj dalej...

Piłat i inni

      Andrzej Wajda zrealizował ten film ponad 50 lat temu dla II programu niemieckiej telewizji publicznej ZDF. Oprócz tytułowego Piłata pojawiają się w nim także m.in. Chrystus, św. Mateusz, Judasz, czy Kajfasz.
Czytaj dalej...

Białe noce - Putina

   Nie po raz pierwszy zdarzyło się, że samolot nieoczekiwanie wylądował na terytorium państwa totalitarnego. W 1985 roku powstał film „Białe noce”, który do złudzenia przypomina obecne wydarzenia w Mińsku z 2021 roku.
Czytaj dalej...

Propaganda sukcesu

  „Samochwała u drzwi stała” - to stare polskie porzekadło. Warto się jednak zastanowić, czy to tylko historia – czy może, dla niektórych wzorzec metra.
Czytaj dalej...

Ewa chce spać

   Debiut reżyserski Tadeusza Chmielewskiego krytycy przyjęli bardzo serdecznie, wróżąc autorowi wspaniałą przyszłość. I nie pomylili się - Tadeusz Chmielewski zrealizował później jeszcze kilka niezwykle popularnych komedii: "Gdzie jest generał...", "Jak rozpętałem II wojnę światową", "Nie lubię poniedziałku" i "Wiosna, panie sierżancie".
Czytaj dalej...

Żegnaj Tom!

   Mało kto wie, że zmarły kilka lat temu Piotr Janczerski był nie tylko popularnym piosenkarzem, ale też wybitnym muzykiem, autorem tekstów scenarzystom i reżyserem.
  • Dział: Kino Seniora
Czytaj dalej...

Ach te - Białe noce!

     Nie po raz pierwszy zdarzyło się, że samolot nieoczekiwanie wylądował na terytorium państwa totalitarnego. W 1985 roku powstał film „Białe noce”, który do złudzenia przypomina obecne wydarzenia w Mińsku.
Czytaj dalej...

Wielka majówka

   Dokładnie 40 lat temu powstał film, w którym student szkoły aktorskiej – Zbigniew Zamachowski zagrał główną rolę. Niby film, jak film – tyle, że doskonale pokazuje nasze tęsknoty (widziane z tamtej perspektywy). Prosimy, oceńcie Państwo sami, czy znaleźliście tam cząstkę waszej historii?
Czytaj dalej...

Lalka

   Polski serial telewizyjny z 1977 roku, w reżyserii Ryszarda Bera.  Powstał 10 lat po filmie kinowym Wojciecha Jerzego Hasa.
Czytaj dalej...
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego