Wielkopolski Portal Senioralny

Kino Seniora

Ach te - Białe noce!

     Nie po raz pierwszy zdarzyło się, że samolot nieoczekiwanie wylądował na terytorium państwa totalitarnego. W 1985 roku powstał film „Białe noce”, który do złudzenia przypomina obecne wydarzenia w Mińsku.
Czytaj dalej...

Wielka majówka

   Dokładnie 40 lat temu powstał film, w którym student szkoły aktorskiej – Zbigniew Zamachowski zagrał główną rolę. Niby film, jak film – tyle, że doskonale pokazuje nasze tęsknoty (widziane z tamtej perspektywy). Prosimy, oceńcie Państwo sami, czy znaleźliście tam cząstkę waszej historii?
Czytaj dalej...

Lalka

   Polski serial telewizyjny z 1977 roku, w reżyserii Ryszarda Bera.  Powstał 10 lat po filmie kinowym Wojciecha Jerzego Hasa.
Czytaj dalej...

Piłat i inni

    Andrzej Wajda zrealizował ten film dokładnie 50 lat temu dla II programu niemieckiej telewizji publicznej ZDF. Oprócz tytułowego Piłata pojawiają się w nim także m.in. Chrystus, św. Mateusz, Judasz, czy Kajfasz.
Czytaj dalej...

Barwy ochronne

   Film Krzysztofa Zanussiego z 1976 roku, zaliczany do nurtu Kina Moralnego Niepokoju, do dziś robi wrażenie, bo i w wolnej Polsce układy, protekcje, intrygi nie są obce różnym środowiskom, także uczelnianym.
Czytaj dalej...

Agnieszka Osiecka

   Znów hałas wokół postaci Agnieszki Osieckiej. Tym razem z powodu nieporozumień z serialem telewizyjnym. Są spory o scenariusz i najogólniej rzecz ujmując, o rzetelność wobec skomplikowanego życiorysu poetki.
Czytaj dalej...

Ziemia Obiecana

     Było ich trzech - Polak, Niemiec i Żyd. Wszyscy mieszkali Łodzi i postanowili złożyć własną fabrykę. Tak pokrótce można streścić arcydzieło Andrzeja Wajdy.
Czytaj dalej...
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego