Wielkopolski Portal Senioralny

Zdzisława Sośnicka - Aleja Gwiazd

Zdzisława Sośnicka - Aleja Gwiazd
     Zdzisława Barbara Sośnicka Bajer, pseudonim kompozytorski Barbara Bajer, piosenkarka, kompozytorka, dysponująca głosem mocnym,  bo dwie i pół oktawy.

      Edukację muzyczną odbyła w Kaliszu i Poznaniu. Zadebiutowała jako piosenkarka w 1963 roku na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze i na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, zostając jego finalistką. Później zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W roku 1965 wystąpiła na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu, jako wokalistka Poznańskiego Kwartetu Jazzowego  oraz na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W czasie studiów muzycznych współpracowała ze Studenckim Teatrem Nurt w Poznaniu, zespołem Huberta Szymczyńskiego oraz grupami Tramp i Bizony. Karierę solową rozpoczęła w roku 1968. Trzy lata później tryumfowała na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła nagrodę publiczności i III nagrodę w konkursie za piosenkę „Dom, który mam”. W 1972 roku wzięła udział w kilku festiwalach zagranicznych: między innymi na MIDEM w Cannes. W latach 1974–1977 współpracowała jako wokalistka z formacją Ergo Band, zespołem Janusza Komana, a także własną grupą – Studio. Nawiązała również współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, działającą pod dyrekcją Poznaniaka - Jerzego Miliana, oraz z grupą Alex Band Aleksandra Maliszewskiego równiż działającą w Poznaniu. W latach 1974–1980 współpracowała także z Teatrem Rewiowym Friedrichstadt-Palast w Berlinie. 

     Wystąpiła w filmie Akademia pana Kleksa w roli Smutnej Księżniczki (1983, reż. Krzysztof Gradowski). Pojawiła się także w produkcji Wodzirej (1977, reż. Feliks Falk). W roku 1996 wystąpiła gościnnie w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, w spektaklu "Me and ...mój teatr" w reżyserii Jerzego Gruzy. Jednak spotkanie z Romualdem Lipko - liderem "Budki Suflera" przyniosło wyjątkowy efekt - "Aleja Gwiazd" - to jedna z najbardziej znaczących piosenek Zdzisławy Sośnickiej. Posłuchajmy jej....

 

Media

{YouTube}
{/YouTube}

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę