Wielkopolski Portal Senioralny

Festiwal Piosenki w Opolu

Festiwal Piosenki w Opolu
   Na ten festiwal corocznie czekały miliony wielbicieli polskiej piosenki, a także ci, którzy być może na co dzień nie byli nią tak bardzo zainteresowani. Bo festiwal opolski był wydarzeniem.

   Udział w nim był wyróżnieniem i zaszczytem. Chyba nie było wykonawców, którzy zlekceważyliby taką szansę zaistnienia w świadomości odbiorców. Ogromne znaczenie miały w popularyzacji festiwalu telewizja i radio. Jego pomysł z 1963 roku, był dziełem dziennikarzy Programu III Polskiego Radia, reportażysty Jerzego Grygolunasa i kompozytora Mateusza Święcickiego. Radio i telewizja skupiały miliony odbiorców chcących uczestniczyć w święcie piosenki polskiej za ich pośrednictwem. Nie sposób wyobrazić sobie powodzenia festiwalu bez przekazu medialnego. Amfiteatr opolski mieścił dużą, ale ograniczoną grupę słuchaczy, a uzyskanie wejściówki graniczyło z cudem. Tak więc siadaliśmy przy radioodbiornikach, przed telewizorami i chłonęliśmy atmosferę świata estrady. Nie tylko piosenka królowała na scenie.


   Oczekiwany był również kabaret. Na „Kabareton” czekali liczni miłośnicy i oglądali do późnej nocy, oczywiście pod warunkiem zgody cenzury na transmisję. Też czekałem, bo „Kabareton” był podmuchem innego powietrza. Na tle szarej i biednej rzeczywistości, pokazywał pragnienie wolności i chęć śmiania się z codziennych udręk. Kabareciarze byli dla tysięcy ludzi tymi, którzy poprzez poczucie humoru ułatwiają znoszenie męczącej rzeczywistości. Publiczność chwytała w lot aluzje i bawiła się doskonale przy tekstach i skeczach krytycznych wobec władzy, a zakamuflowanych tak, by przejść przez ciasne sito cenzury. Były w tej długiej historii festiwale wyjątkowe, jak pamiętny „Kabareton” z udziałem „Teya”. Z czasem festiwal stracił na znaczeniu, były też lata jego bojkotu, ale ciągle ma swoją publiczność. Być może nie jest już drogą do kariery, ale jednak żyje.

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego