Wielkopolski Portal Senioralny

Krzysztof Klenczon

Krzysztof Klenczon
    „Czerwone gitary” to niewątpliwie zespół jego artystycznego życia. To on (obok Seweryna Krajewskiego) skomponował wielkie przeboje grupy: Taka jak ty, Historia jednej znajomości, Nikt na świecie nie wie, Biały krzyż, Wróćmy na jeziora, Gdy kiedyś znów zawołam cię, Kwiaty we włosach, Powiedz stary gdzieś ty był, Jesień idzie przez park.

    Karierę rozpoczynał, jak wielu innych od Festiwalu Młodych Talentów (1962) w Szczecinie. Później przyszedł czas na Niebiesko-Czarnych (1962-64). W 1963 wystąpił z nimi w paryskiej „Olimpii”, a to był w tamtych latach wielki prestiż. Z Czerwonymi Gitarami związał się na pięć lat. (1965-70). Po rozejściu z zespołem utworzył „Trzy Korony” ( 1970-72). Skomponował dla zespołu: 10 w skali Beauforta, Port, Czyjaś dziewczyna, Natalie-piękniejszy świat.


    W 1973 roku wyjechał do USA. Tam komponował i grał, głównie w klubach polonijnych. Gdy wracał z koncertu charytatywnego w Klubie Milford w Chicago (27 lutego 1981) został ranny w wypadku samochodowym. Zmarł 7 kwietnia. To była dla fanów wiadomość porażająca. Wielu nie zapomniało o nim przez długie lata. Na cześć muzyka odbywają się co roku Dni i Noce Szczytna, na których główny koncert nosi imię Krzysztofa Klenczona. Podobny festiwal odbywa się w miejscu urodzenia Klenczona, w Pułtusku. Istnieje też dział poświęcony jego pamięci na otwartej w czerwcu 2004 wystawie Franciszka Walickiego w Gdyni. 11 października 1993 zarejestrowane zostało w Gdyni stowarzyszenie mające na celu propagowanie twórczości artystycznej Krzysztofa Klenczona, Stowarzyszenie Muzyczne „Christopher” im. Krzysztofa Klenczona. Jedna z warszawskich ulic w dzielnicy Bielany na Radiowie nosi imię Krzysztofa Klenczona. Jedną z ulic w centrum Pułtuska nazwano Bulwarem Krzysztofa Klenczona. Nazwiskiem Klenczona nazwano także ulice w Sopocie i Białogardzie. Krzysztof Klenczon jest też patronem Publicznego Gimnazjum w Dźwierzutach. Jeden z gdańskich tramwajów (nr taborowy 1039) nosi imię artysty. W Pułtusku od 2017 roku znajduje się jedyna w Polsce grająca ławka poświęcona artyście.


    Dokładnie 40 lat temu zmarł w wyniku powikłań po wypadku na autostradzie w USA.

22 komentarzy

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego