Wielkopolski Portal Senioralny

France Gall - Ella, elle l'a

France Gall - Ella, elle l'a
   To jest hołd dla Elli Jane Fitzgerald , zwanej „pierwszą damą piosenki” (First Lady of Song). Jednej z najwybitniejszych śpiewaczek w historii tego gatunku. Odznaczonej Medalem Wolności przez prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a Busha.

    France Gall wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji w 1965 jako reprezentantka Luksemburga. Wykonała wówczas piosenkę Serge’a Gainsbourga: Poupée de cire, poupée de son. Dwadzieścia dwa lata póżniej nagrała dedykowaną Elli Fitzgerald piosenkę „Ella, elle l'a”. Stała się ona przebojem i doczekała  się wielu coverów m.in. w wykonaniu Francis Cabrel, Kate Ryan, Alizée, Jenifer Bartoli, a także ostatnio polskiej piosenkarki Natalii Szroeder. Należy również zwrócić uwagę na absolutnie nowatorski, jak na tamte czasy, teledysk do tego utworu.

    Piosenkę „Ella, elle l'a” napisał wokalistce jej mąż, również piosenkarz - Michel Berger. Jej kariera była niezwykle udana i do pozazdroszczenia przez każdą artystkę estradową. Jednak jej życie osobiste stało się pasmem nieszczęść. Śmierć męża, córki, sprawiły, że wycofała się z życia artystycznego. W tle tych rodzinnych tragedii od lat nękała ją choroba nowotworowa i w końcu zakażenie, które spowodowało śmierć artystki.  Prezydent Francji Emmanuel Macron, w kondolencjach podziękował za jej wszystkie piosenki.

Media

{YouTube}
{/YouTube}

51 komentarzy

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę