Wielkopolski Portal Senioralny

OMEGA odchodzi

OMEGA odchodzi
    Może to nie była kariera taka, jak grup brytyjskich i amerykańskich, ale niewątpliwie mieli swoich fanów. W epoce dominującego nad całym światem Układu Warszawskiego kilka grup węgierskich odnosiło sukcesy międzynarodowe poza państwami obozu socjalistycznego, jak wówczas nazywano państwa podległe ZSRR. Choćby Lokomotiv GT.

   Dziś odchodzą muzycy zespołu OMEGA. Zmarł Tamas Mihaly - gitarzysta basowy tego legendarnego węgierskiego zespołu rockowego. Ich największym przebojem była "Dziewczyna o perłowych włosach". A zaledwie trzy dni wcześniej, zmarł założyciel Omegi, klawiszowiec Laszlo Benkoe.


   "Tamas Mihaly (1947-2020) był kluczową postacią w krajowej, węgierskiej muzyce rockowej. Nieprzemijającą wartość ma nie tylko jego działalność w grupie OMEGA, ale także jego płyty solowe i muzyka sceniczna" - napisano na stronie zespołu. Tamas Mihaly był członkiem tego legendarnego zespołu Omegi 1967 r. Wraz z klawiszowcem Gaborem Presserem w znacznej mierze przyczynił się do tego, że OMEGA stała się czołowym zespołem rockowym kraju. A po odejściu grupy Pressera z to on komponował większość piosenek zespołu.

   W 1983 r. Mihaly wydał płytę, na której znalazły się utwory Franciszka Liszta i Ryszarda Wagnera w opracowaniu na syntezator, w 2006 r. skomponował muzykę do musicalu "56 kropli krwi", powstałego a okazji 50. rocznicy rewolucji węgierskiej 1956 r. Sześć lat temu Mihaly napisał książkę opisującą historię OMEGI. Niecałe 10 lat temu muzycy dali porywający koncert podczas Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty niedaleko Słupska.

Media

{YouTube}
{/YouTube}

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego