Wielkopolski Portal Senioralny

Piotr Szczepanik – „Kochać”

Piotr Szczepanik – „Kochać”
   W latach 60. i 70. ubiegłego wieku był naszym idolem. Jego ciepły, piosenkarski głos opowiadał o miłości, kormoranach i pożółkłych kalendarzach. Odszedł od nas 20 sierpnia 2020 roku w wieku 78 lat.

   Piotr Szczepanik urodził się 14 lutego 1942 roku w Lublinie. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tam rozpoczął działalność artystyczną w kabarecie „Czart” i teatrze Akademii Medycznej „Dren 59”. Jako piosenkarz zadebiutował w 1963 na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Pierwszych nagrań dokonywał dla Polskiego Radia z zespołami Tajfuny i Ricercar '64. Później wystąpił na Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Popularność zdobył nastrojowymi i refleksyjnymi utworami. Do jego najbardziej znanych piosenek należą m.in. "Żółte kalendarze" i "Goniąc kormorany". To on jest autorem jednej z najpiękniejszych polskich ballad o miłości "Kochać". Na przełomie lat 60. i 70. współtworzył również telewizyjny program estradowo-kabaretowy "Popierajmy się". Występował wówczas wspólnie z Bohdanem Łazuką i Jerzym Fedorowiczem. W tym samym czasie występował dla Polonii m.in. w Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz w wielu europejskich krajach. .

    Przez cały stan wojenny, aż do 1989 był współorganizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej oraz koncertów w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W nowej Polsce został szefem zespołu Współpracy ze Środowiskami Twórczymi działającym przy Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. W 2016 został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

   Piotr Szczepanik zmarł 20 sierpnia bieżącego roku w wieku 78 lat. Jednak wszyscy uwielbiamy go głównie za piosenki z dawnych lat. Dlatego zapraszamy Państwa do przypomnienia sobie jego nostalgicznej piosenki „Kochać”

Media

{YouTube}
{/YouTube}
Więcej w tej kategorii: « Ewa Demarczyk Juliette Gréco »

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego