Wielkopolski Portal Senioralny

Seniorzy szansą dla Wielkopolski

Seniorzy szansą dla Wielkopolski
    Banałem jest stwierdzenie, że społeczeństwo Unii Europejskiej starzeje się. W tej kwestii Polska niczym nie różni się od 27 pozostałych krajów członkowskich, bo demografia nie zna granic.

    W Wielkopolsce  co czwarty mieszkaniec ma powyżej 60 lat. Za dekadę, lub dwie seniorzy będą stanowili 1/3 populacji - tak samo, jak w całej Unii Europejskiej. Rodzi się oczywiste pytanie, czy Polacy, podobnie jak pozostali mieszkańcy Unii, przygotowują się na to wyzwanie? Zapewne w różnych regionach kraju odbywa się to odmiennie. Jednak trudno nie zauważyć, że Wielkopolanie podeszli bardzo sumiennie do tego zadania. Podstawą stał się jeden z ważniejszych priorytetów Unii Europejskiej, a mianowicie tzw. srebrna gospodarka. Uznano wręcz, że starzejące się społeczeństwo napędza  gospodarkę krajów członkowskich. Obsługa coraz liczniejszej grupy seniorów wymaga stworzenia wielu nowych miejsc pracy. Potrzebne są osoby, które będą zapewniały, tzw. młodym seniorom atrakcyjne spędzenie wolnego czasu. Do tego niezbędni są wykładowcy na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Potrzebne są osoby, które będą organizowały zajęcia kulturalne, turystyczne, czy rekreacyjne. Trudno nie wspomnieć o miejscach pracy w firmach, które produkują towary dla seniorów. Są to nie tylko fabryki telefonów komórkowych z dużą klawiaturą, fabryki wygodnego obuwia dla osób starszych, ale również producenci sprzętu rehabilitacyjnego - na przykład producenci nowoczesnych lasek. "Srebrna gospodarka" napędza również koniunkturę na usługi rehabilitacyjne i opiekuńcze - i to bardzo nowoczesne, takie, jak "Teleopieka". W centrach telefonicznych monitorujących, już niesamodzielne osoby, zatrudniani są kolejni, dobrze wykształceni młodzi ludzie. Gdyby nie rosnąca liczba seniorów, nie byłoby tych miejsc pracy!

      A jak Wielkopolska odpowiada na te oczywiste wyzwania, stojące przed państwami członkowskimi Unii Europejskiej ? Wydaje się, że wręcz śpiewająco. Miejska Rada Seniorów w Poznaniu wraz Urzędem Miasta Poznania oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, w ciągu zaledwie kilku lat, stworzyła  modelowe rozwiązania. Przedstawiciele innych polskich samorządów często przyjeżdżają tutaj, aby uczyć się nowoczesnych, proeuropejskich rozwiązań społecznych. W Poznaniu - stolicy Wielkopolski - powstała 10 lat temu pierwsza w Polsce Miejska Rada Seniorów. Do sieci światowej organizacji zdrowia WHO "Miast Przyjaznych Starzeniu Się" należą w Polsce zaledwie cztery miasta, z czego trzy są z Wielkopolski. To Poznań, Ostrów Wielkopolski oraz Oborniki. W Wielkopolsce działa także prawie 50 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które zajmują się kształceniem seniorów. Większość z nich znajduje się w małych miejscowościach Województwa Wielkopolskiego. W wielu miastach funkcjonuje Karta Seniora, dzięki której starsze osoby mają zniżki na zakupy i  liczne usługi. Wręcz modelowym przykładem jest prowadzona przez władze miasta Poznania polityka senioralna. Należy tutaj wymieć pakiet bezpłatnych usług dla starszych osób. Są to usługa "złotej rączki", darmowe taksówki dla osób powyżej 70 roku życia, czy dowóz do domu książek z biblioteki.

      Większość działań na rzecz coraz liczniejszej grupy seniorów inicjowanych jest przez samorządy. W Wielkopolsce działa  przy nich prawie 30 Rad Seniorów i liczba ta szybko rośnie. Aby zwiększyć kompetencje ich członków, Samorząd Województwa Wielkopolskiego sfinansował w tym roku I Wiosenną Szkołę Wielkopolskich Rad Seniorów. Uczestniczyło w niej 90. członków Rad Seniorów. Były także osoby, które dopiero przygotowują się do powołania takiego ciała w lokalnym samorządzie.  Młodzieżowe Rady są niestety takie, jak "Młode wilki", po prostu passe! Dzięki środkom finansowym samorządu Województwa Wielkopolskiego odbyło się osiem edycji  Targów "Viva Seniorzy". W tym roku europoseł Krystyna Łybacka zorganizowała I Europejską Konferencję Seniorów Województwa Wielkopolskiego "Senioriada", w której uczestniczyło prawie 100 osób.

     Chociaż w Wielkopolsce zrobiono już dużo, to żeby nasza  polityka senioralna nie odstawała od rozwiniętych krajów członkowskich Unii Europejskiej,  musimy  wykonać jeszcze rzecz najważniejszą. Zmieć podejście mieszkańców naszego regionu do osób starszych. Senior nie powinien, bo nie jest problem dla społeczeństwa,  jest szansą dla Wielkopolski! Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo zamieszczonego poniżej.

 

Media

{YouTube}
{/YouTube}

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego