Wielkopolski Portal Senioralny

"Powidoki" w kinie Helios

"Powidoki" w kinie Helios
     Wielu pamięta ten mroczny czas, inni znają go z historii. Wprowadzona na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych przez władze PRL doktryna socrealizmu, wzorowana na obowiązującej w ZSRR, uderzyła mocno w polskie środowiska artystyczne.

     Ci, którzy nie podporządkowali swojej twórczości, nowym trendom, byli systematycznie usuwani z życia artystycznego i intelektualnego. Nie jeden z artystów, pisarzy, myślicieli zapłacił niebytem za obronę wolności twórczej. Inni ochoczo oddali się nowej tendencji. Wśród tych, którzy konsekwentnie nie ulegli indoktrynacji, był malarz Władysław Strzemiński. Powidoki to polski film fabularny z 2016 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, według scenariusza Andrzeja Mularczyka. Jest to ostatnia produkcja w filmografii zmarłego w 2016 roku reżysera. Dzieło inspirowane jest biografią Władysława Strzemińskiego (1893-1952), współzałożyciela i wykładowcy w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Oprócz dbałości w przeniesieniu ówczesnych realiów na ekran, twórcy Powidoków poświęcili wiele miejsca samej sztuce i jej roli w życiu społecznym. W rolę główną wcielił się Bogusław Linda. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a muzyki – Andrzej Panufnik. We wrześniu 2016 film miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie pokazywany był w sekcji „Mistrzowie”. W tym samym miesiącu Powidoki zostały pokazane pozakonkursowo na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie otrzymały pozakonkursową Nagrodę Jury. 

    Kolejny seans, adresowany głównie do seniorów, odbędzie w czwartek 2 listopada o godz. 18.00 w poznańskim Kinie HELIOS w Galerii "Posnania" znajdującej się przy Rondzie Rataje. Projekcje odbędą się również w kinach Helios w Pile, Gnieźnie, Koninie i Kaliszu. Promocyjna cena biletu wynosi 10 zł. Więcej informacji znajduje się na stronie  www.kulturadostepna.pl

 

Media

{YouTube}
{/YouTube}

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego