Wielkopolski Portal Senioralny

„Wołyń” w kinach Helios

„Wołyń” w kinach Helios
     Film z 2016 roku w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Scenariusz powstał na kanwie opowiadań Stanisława Srokowskiego oraz wspomnień świadków rzezi wołyńskiej w latach 1943–1944.

     Film opowiada historię 17-letniej Zosi Głowackiej (Michalina Łabacz) z wołyńskiej wioski, zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Gdy w 1941 Zachodnia Ukraina została zajęta przez Niemców, ci sami ludzie którzy radośnie witali  w 1939 roku Sowietów, cieszą się, widząc mundury hitlerowskie. Rozpoczyna się ludobójstwo. Niemcy mordują Żydów, następnie Ukraińcy Polaków. Polacy w odwecie mordują Ukraińców. Zosia jest świadkiem zabójstw z zemsty i porachunków sąsiedzkich. Reżyser ukazał również Polaków pomagających Żydom i Ukraińców ratujących Polaków. W obsadzie aktorskiej: Arkadiusz Jakubik jako Maciej Skiba i Wasyl Wasyłyk jako Petro. W opinii wybitnego krytyka filmowego - Tadeusza Sobolewskiego „Wołyń” jest wielkim filmem, nie mającym precedensu w polskim kinie po 1989 roku. Zdaniem recenzenta "Gazety Wyborczej" film uczciwie pokazuje historię z wielu perspektyw i jest uniwersalnym ostrzeżeniem przed nacjonalizmem. 

     Seans odbędzie w czwartek 20 lipca o godz. 18.00 w Kinie Helios mieszczącym się w Galerii Posnania usytuowanej przy Rondzie Rrataje w Poznaniu. Projekcje odbędą się również w kinach Helios w Pile, Gniźnie, Koninie i Kaliszu. Sczególnie mile goszczeni będą seniorzy. Promocyjna cena biletu wynosi 10 zł. Więcej informacji znajduje się na stronie  www.kulturadostepna.pl

 

Media

{YouTube}
{/YouTube}

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego