Wielkopolski Portal Senioralny

W Murowanej Goślinie jak w Wandei

W Murowanej Goślinie jak w Wandei
          Animatorzy widowiska w Murowanej Goślinie wzorowali się na spektaklu, granym od wielu lat w Wandei w zachodniej Francji. Tam na pamiątkę powstania z 1793 roku, skierowanego przeciw władzom republiki ustanowionej w Paryżu po Rewolucji Francuskiej, zorganizowano wielkie widowisko plenerowe.   

   Widowisko prawicowe, można by rzec, „rojalistyczne”. Władze regionu sfinansowały spektakl oszałamiający rozmachem, w którym biorą znaczący udział okoliczni mieszkańcy. A w Murowanej Goślinie postanowiono pójść tym śladem i zorganizować wielki, patriotyczny spektakl, pokazujący ważne wydarzenia z tysiącpięćdziesięcioletniej historii Polski. Od chrztu Polski do przesłania Jana Pawła II. W widowisku bierze udział 200 wolontariuszy - aktorów. Główną postacią jest Stańczyk, błazen królewski, pełniący rolę przewodnika po dziejach naszej ojczyzny. „OREEŁ i KRZYŻ”, bo tak zatytułowano widowisko można oglądać od 9 czerwca do końca lipca. Łącznie odbędzie się  16 przedstawień. Szczegółowe daty realizacji oraz możliwości rezerwacji biletów, a także możliwości dojazdu, a nawet noclegu - znajdą Państwo na stronie http://parkdzieje.pl/. Honorowy Patronat nad plenerowym spektaklem historycznym "Orzeł i Krzyż" objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej  Andrzeja Duda.

    Jednakże autopromocyjne hasła organizatorów tegoż wydarzenia, jakoby było to największe widowisko historyczne w Polsce, nie do końca są prawdziwe. Pomijają one bowiem fakt wieloletniej organizacji Misterium Męki Pańskiej, które odbywa się na poznańskiej Cytadeli. Zawsze uczestniczą w nim tysiące Poznaniaków. Reżyser spektaklu - Artur Piotrowski - w tym roku zaprosił do wystąpienia w głównych rolach sześć osób, odbywajacych wyrok w Zakładzie Karnym w Koziegłowach. Zaprosił również do udziału w widowisku dwudziestu bezdomnych. Łącznie wystąpiło w nim 300 aktorów, 300 muzyków i chórzystów oraz 200 harcerzy roświetlajacych drogę pochodniami. Odbywające się w Poznaniu Misterium Męki Pańskiej jest bowiem największym widowiskiem pasyjnym w Europie. W tym roku uczestniczyło w nim 50 tysięcy osób.

 

 

 

 

 

 

 

     

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego