Wielkopolski Portal Senioralny

Smak kiełbasy

Smak kiełbasy
   Smak kiełbasy niczem zapach kobiety! Czego to nie wymyślą „geniusze” z Instytutu Skrzynki. Zaraz, zaraz – nazwa instytut prawnie zarezerwowana jest wyłącznie dla placówek naukowych…

   Nagrodą dla najlepszych producentów kiełbasy  jest … 500 zł. I co oni mają z tym zrobić? Kupić Ukrainie bayraktara? Trudno oprzeć się wrażeniu, że komuś od upału przegrzał się ten „miękki dysk”. No, ale póki co to informujemy Państwa, że w niedzielę 21 sierpnia w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie będzie można powąchać zapachu kiełbasy.

   Jak podają organizatorzy „Kiełbasa to nie tylko biała kiełbasa na wielkanocnym stole, czy sezonowo spożywana z musztardą z grilla (…). W Poznaniu istnieje jeden z najstarszych cechów rzeźniczych w Polsce, a większość działających w regionie zakładów masarskich powstała jeszcze przed II wojną światową. Wielkopolska słynie z produkcji wieprzowiny (zwłaszcza hodowli świń rasy złotnicka) a od kilku lat z certyfikowanej kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej. Ale nie tylko: na przykład kiełbasa grodziska gości na naszych stołach od lat 70. ubiegłego wieku, zaś bułczanka grodziska wpisana jest na Listę Produktów Tradycyjnych (…).”

 

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę