Wielkopolski Portal Senioralny

OFF Ciemna – festiwal w sieci "młodych wilków"

OFF Ciemna – festiwal w sieci "młodych wilków"
    Od 25 lat w Poznaniu odbywa się festiwal filmowy „OFF Ciemna”. Pierwotnie stanowił on kontynuację legendarnego w latach 80. ubiegłego wieku festiwalu „Film Poza Kinem”. Prezentowano na nim kino offowe z NRD i z Berlina Zachodniego, z kilku republik Związku Radzieckiego, a także z wielu innych krajów europejskich, zwanych wówczas potocznie Zachodem.

   W jury pierwszego Festiwalu „Off ciemna” zasiadał Laszek Turowski – twórca festiwalu „Film poza kinem”. Nazwa ta była tłumaczeniem znanego wówczas na świecie pojęcia „OFF Ciemna”.  Należy dodać, że pod koniec lat 80. ubiegłego wieku dużym problemem była Cenzura obowiązująca, nawet tak niszowe festiwale odbywające się PRL-u. Ale na to osoby wywodzące się z amatorskiego ruchu filmowego znalazły genialny sposób. Pokazy filmowe po prostu odbywały się wyłącznie dla autorów i zaproszonych jurorów zapisanych z imienia i nazwiska. Wówczas było to impreza zamknięta i Cenzura nie miał na nią wstępu. To takie proste!

   A dzisiaj Festiwal używający - ostatnio (chyba bezpodstawnie) nazwy OFF CINEMA od kilku lat zmienił diametralnie swój profil na festiwal kina dokumentalnego. Oczywiście nie jest to żaden grzech. Ale chyba jest nim używanie nazwy, która znaczy zupełnie coś odwrotnego. Problem, być może polega na tym, że młodzi filmoznawcy po UAM po prostu nie znają się na innym kinie, niż komercyjne. Kino offowe zawsze było tworzone dla widzów, a nigdy dla pieniędzy. Jednak główny organizator Festiwalu, czyli Centrum Kultury ZAMEK (działające za pieniądze podatników mieszkających w Poznaniu) woła „Daj, daj – nie odmawiaj”. Tylko, że ostatnio Papież Franciszek oznajmił światu, że takie myślenie jest już passe.  

    Szczegółowe informacje o programie i możliwościach obejrzenia konkursowych filmów dokumentalnych z całego świata znajdziecie Państw TUTAJ.

 

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego