Wielkopolski Portal Senioralny

Zamek w Gołuchowie – warto go odwiedzić

Zamek w Gołuchowie – warto go odwiedzić
     Jeszcze przed kolejnym lockdawn-em warto wybrać się na wycieczkę. Zamek w Gołuchowie uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Znajduje się on 15 km od Kalisza i stanowi niezwykły przypadek francuskiego renesansu, tyle że zlokalizowanego w Wielkopolsce.

    Zapewne jest to wystarczającą zachętą, abyście wybrali się Państwo do Gołuchowa. Dodatkową atrakcją jest to, że kręcono w nim zdjęcia do wielu  polskich filmów. Najbardziej znanymi są Hrabina Cosel, Królowa Bona, Rycerze i Rabusie oraz Akademia Pana Kleksa. Historia zamku wzniesionego nad rzeczką Trzemną  liczy ponad 400 lat. Pierwotną budowlę o charakterze obronnym, z basztami w każdym z narożników, wzniesiono w połowie XVI wieku dla Rafała Leszczyńskiego. Jego syn Wacław - kasztelan i wojewoda kaliski - przekształcił zamek w rezydencję magnacką. Niestety, przez kolejne 250 lat zamek  przechodził z rąk do rąk i wyraźnie podupadał . W połowie XIX wieku dobra gołuchowskie zakupił Tytus Działyński z Kórnika dla swojego jedynego syna Jana. Poślubił on Izabelę Czartoryską, która poświęciła się przebudowie rezydencji. Sprowadziła z Francji artystów, którzy odrestaurowali obiekt na wzór zamków znad Loary. To im Gołuchów zawdzięcza wysokie, kryte łupkiem dachy, smukłe kominy i wystrój rzeźbiarski.


    Księżna Czartoryska rozpoczęła również kolekcjonowanie dzieł sztuki, w tym wspaniałych waz antycznych pozyskanych przez Jana Działyńskiego z wykopalisk w Noli, Capui i Neapolu. Kolekcję dzieł sztuki umieściła w przebudowanym zamku, przeznaczając go na ogólnodostępne muzeum. Sama zaś zamieszkała w pobliskiej  oficynie nazywanej pałacem Czartoryskich. To prywatne muzeum funkcjonowało do września 1939 roku, kiedy to hitlerowcy zrabowali całą kolekcję. Po wojnie zamek w Gołuchowie stał się własnością Muzeum Narodowego w Poznaniu. W 1956 roku ocalała część kolekcji Izabelli Czartoryskiej powróciła do muzeum. Nowy gospodarz wyposażył sale zamkowe także w zbiory gobelinów, malarstwa europejskiego, rzadkich mebli i kolekcję rzemiosła artystycznego. Zamek otoczony jest wspaniałym parkiem krajobrazowym zaprojektowanym w stylu angielskim. Jego fragment został wydzielony na duży, jedyny w Wielkopolsce, wybieg dla żubrów.

   Zamek w Gołuchowie otwarty jest dla zwiedzających od maja do września we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałków. We wtorki wstęp jest bezpłatny, a w pozostałe dni bilet ulgowy kosztuje 7 zł.

35 komentarzy

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego