Wielkopolski Portal Senioralny

Atrakcje Wielkopolski - Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Atrakcje Wielkopolski - Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
    Po długim oczekiwani nareszcie przyszła wiosna. Czas więc na zwiedzanie naszego regionu. Zapraszamy Państwa do odwiedzenia zespołu pałacowo - parkowego wraz ze znajdującym się w nim unikalnym Muzeum Ziemiaństwa.

     Obiekt znajduje się południowej Wielkopolsce w połowie drogi pomiędzy Pleszewem, a Koźminem Wielkopolskim. W dużym 10 hektarowym parku położony jest klasycystyczny pałac. Powstał on pod koniec XVIII wieku na bazie wcześniejszej budowli. Był on siedzibą generała Augustyna Gorzeńskiego. Po jego śmierci dobra odziedziczył siostrzeniec właściciela gen. Kazimierz Turno.  Ostatnim właścicielem pałacu był Józef Czarnecki. W czasie II wojny światowej pałac pełnił funkcję obozu przejściowego dla wielkopolskich ziemian. Później pełnił był domem wypoczynkowym dla niemieckich oficerów. Po wojnie pałac podupadł, gdyż mieściły się w nim m.in. szkoła i biura zakładów obuwniczych, a później mieszkania prywatne. W 1988 roku obiekt przekazano Muzeum Narodowemu w Poznaniu, które rozpoczęło pieczołowitą rekonstrukcję pałacu. Remont ukończono w  2004 roku. Obecnie obiekt jest instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego i znajduje się w min Muzeum Ziemiaństwa. We wnętrzach pałacu prezentowane są wystawy stałe i czasowe związane z ziemiaństwem, dawną obyczajowością i kolekcjonerstwem. Pałac otoczony jest 10 hektarowym parkiem w stylu angielskim. Został on założony na przełomie XVIII i XIX wieku przez pierwszego właściciela Augusta Gorzeńskiego. Oprócz 35 pomników przyrody znajdują się w nim budynki oficyny, panteonu i oranżerii.

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego