Wielkopolski Portal Senioralny

Uwaga, oszuści nie zniknęli!

Uwaga, oszuści nie zniknęli!
    Każdy czas jest dobry dla oszustów. Pandemia nawet mu sprzyja. Izolacja, odosobnienie, poczucie samotności, upływającego czasu, a także dość powszechna łatwowierność ułatwiają zadanie. Dlaczego ludzie starzy dają posłuch oszustom.

     Być może seniorzy tracą kontrolę nad rzeczywistością, ale może z wiekiem chętniej wierzy się ludziom i ma się więcej zdolności do czynienia dobrych uczynków. A tymczasem nie ma żartów, bo coraz więcej jest oszustw "na wnuczka" mimo pandemii i obostrzeń. Aż 86 milionów złotych stracili w ubiegłym roku polscy emeryci w wyniku oszustw. Straty są o ponad 13 mln zł wyższe niż rok wcześniej. Z danych przekazanych przez policję wynika, że w ubiegłym roku 5 289 starszych osób straciło w wyniku przestępstw popełnionych na tzw. legendę łącznie prawie 86 milionów złotych. Ubiegły rok wypada w statystykach znacznie gorzej niż poprzedni. Najwięcej oszustw miało miejsce na Śląsku (566), w województwie pomorskim (453), w województwie dolnośląskim (388) i łódzkim (374). Nie było województwa, w którym nie doszłoby do oszustwa "na wnuczka", "na policjanta" lub wzorowaną na nich legendę. Każdego roku wielu seniorów daje wiarę, że pomaga rzekomym policjantom, wnuczkom, pracownikowi wodociągów, narodowego funduszu zdrowia czy inspekcji sanitarnej.

    Drodzy seniorzy nie dajcie się nabrać złodziejom. Gdy jesteście proszeni o pomoc sprawdźcie z kim rozmawiacie, zadzwońcie do osoby rzekomo proszącej w imieniu kogoś dla was bliskiego, to nie potrwa długo, a nabierzecie pewności, czy nie jesteście oszukiwani.

14 komentarzy

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego