Wielkopolski Portal Senioralny

Wojciech Pszoniak nie żyje

Wojciech Pszoniak nie żyje
    Gdy umiera wielki aktor zaczynamy zdawać sobie sprawę, że odszedł ktoś bliski nam i milionom ludzi. Widzowie kin i teatrów doznali wielu przeżyć budujących ich wrażliwość podczas obcowania z kreacjami Wojciecha Pszoniaka.

   Są jego role, których nie zapomną nie tylko ci, którzy mieli szczęście je oglądać na żywo. A także ci, którzy oglądali je w telewizji i w kinach. Zobaczą je także kolejne pokolenia, bo na szczęście pozostaną nie tylko filmy, ale też spektakle telewizyjne i zapisy spektakli teatralnych. Nie sposób wymienić wszystkich wspaniałych postaci zagranych przez Pszoniaka. Jak choćby Moryca w „Ziemi Obiecanej” czy Robespierre’a w „Dantonie” Wajdy. Będziemy po nie sięgali i cieszyli się obecnością jego niezwykłego talentu. W 1990 został uznany przez Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Zapasiewicza za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 roku.

   Wojciech Pszoniak po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce zamieszkał na stałe we Francji, ale emocjonalnie był związany z Polską, a w jednym z wywiadów powiedział: Mieszkając na Zachodzie, nigdy nie traciłem kontaktu z Polską. Tu ciągle mam mieszkanie, własny NIP i PIT. Tu mam przyjaciół. Rodzice wychowywali mnie w przekonaniu, że Polska jest najlepszym i najpiękniejszym krajem. Dzięki podróżom po świecie – dodaje - zrozumiałem, że to nie do końca jest prawdą, że są kraje piękniejsze i zasobniejsze. Ale miłość do ojczyzny jest jak miłość do matki. Kochać ją trzeba i szanować za to, że jest. Im bardziej biedna i umęczona, tym większej wymaga miłości.

  Wojciech Pszoniak zmarł w poniedziałek 19 października 2020 roku po długiej i ciężkiej chorobie nowotworowej. Miał 78 lat.Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego