Wielkopolski Portal Senioralny

Urodziny Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu

Urodziny Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu
   To nie jest kraj dla starych ludzi. Dziś cały świat nie jest dla nich życzliwy. Ale obcokrajowcy, którzy przybywali do Polski przed pandemią, zwracali uwagę na prawie całkowity brak w kawiarniach, restauracjach, pubach, ogródkach ludzi w podeszłym wieku, co na Zachodzie jest normą.

    Jakże często słyszymy, że oni już swoje przeżyli. Otóż nic bardziej błędnego i co tu dużo mówić podłego. Starzy ludzie ze swoim doświadczeniem, dobrze służą światu młodszych. To przekonanie i niewątpliwa racja stanęły u narodzin rad seniorów. Właśnie rad, bo na tym polegać ma ta doradcza ich rola. Najstarszą w Polsce jest poznańska Miejska Rada Seniorów. Ma już za sobą 12 lat działalności, a w tym czasie, przewinęło się przez nią wielu ludzi mądrych, aktywnych, zdolnych, także zasłużonych. A wraz z nimi setki dobrych, zrealizowanych pomysłów. Nie tylko skierowanych do najstarszego pokolenia, ale dających mu zasłużone prawo głosu we wszystkich dziedzinach społecznego życia. Wiele tych pomysłów było, oczywiście słusznie, wskazujących na potrzeby, jakie przynosi podeszły wiek.


   Niesłychane, że w naszym mieście nie było wówczas nawet pomysłu otwarcia oddziałów geriatrycznych w szpitalach, czy też budowy specjalistycznego ośrodka geriatrycznego. A przecież ciągle jesteśmy straszeni starzeniem się naszego społeczeństwa i lękiem przed ciężarem, jakim będą dla pracujących ci starzy i schorowani. W MRS takie inicjatyw i pomysły pojawiły się natychmiast. Bo starzy ludzie nie maja dziecinnieć przy „planszówkach” i naiwnych pląsach, ale współtworzyć świat postępu, wiedzy, kultury i pomysłowości. Do tego potrzebne są siły i zdrowie. Są one w interesie wszystkich. Potrzebna jest też codzienna pomoc i umiejętne wyręczenie w czynnościach przyziemnych, ale też niezbędnych i wyczerpujących. Do ograniczeń fizycznych dochodzą przecież nierzadko ograniczenia finansowe.
 

  Polskiego seniora często nie stać na sfinansowanie potrzeb podstawowych. Przede wszystkim potrzebne więc były i są pomysły ułatwiające życie tym, którzy z racji wieku nie ze wszystkim sobie radzą. Zaczęło się chyba od akcji „złota rączka” i to był świetny pomysł. Rzucił go przed laty Zdzisław Szkutnik. To pomoc w mieszkaniach seniorów w najpotrzebniejszych naprawach, remontach. Pomysł niby drobny i prosty, ale niezwykle ważny. Potem poszły następne. I tak stworzono całą sieć wspólnego działania. Nie zabrakło rad, często też upomnień, może nawet żali, kierowanych ku rządzącym. Pożyteczne to, jeśli ci ostatni nie mają klapek na oczach i zdają sobie sprawę, że ich też czeka starość. Piszę o tym bez rocznicowego nadęcia, sprawozdawczości osiągnięć i zasług, bo to jest wspólna sprawa i satysfakcja wielu wspaniałych ludzi, którym należą się podziękowania i życzenia dalszego mądrego senioralnego doradzania nam wszystkim.

1 komentarz

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego