Wielkopolski Portal Senioralny

Aktywniej na emeryturze…

Aktywniej na emeryturze…
     Nie wiem, czy to ucieszy naszych czytelników, że od przejścia na emeryturę są ciągle atakowani rzekomą potrzebą aktywnego życia. Jakby do tej pory nie byli aktywni. Kto był aktywny, to i nadal będzie.

     Nasze aktywności podzieliłbym na intelektualne i fizyczne, W tych pierwszych na zawodowe i poza zawodowe. W drugich na życiowe i sportowe. Jeśli kontynuujemy na emeryturze pracę, to właściwie nic się nie zmieniło. Jesteśmy zajęci podobnie jak wcześniej. Potrzebujemy też odpoczynku i rozrywki, by sprostać przyjętym obowiązkom. Jeśli znajdowaliśmy wcześniej czas na lekturę, hobby, rozmowy, debatowanie lub po prostu przemyślenia, to nadal będą naszym udziałem. Jeśli był czas na życie kulturalne, to będzie ono kontynuowane. Jeśli żyliśmy aktywnie intelektualnie, uczuciowo, to w nas nie zaniknie i nie jest do tego potrzebny żaden uniwersytet, jakiegokolwiek wieku.


    Jeśli nasze życie umysłowe, duchowe, było zawsze deficytowe, to być może teraz odnajdziemy jego fascynującą część i obudzimy w sobie takie wartości. To się czasem udaje, najczęściej jednak potrzeby nie ukształtowane wcześniej nie pojawiają się znikąd. Bardziej zaistnieją jako pewne ersatze, a to kino, teatr, opera, muzea, do których wcześniej nie chodziliśmy. A to gry towarzyskie, to znów wycieczki, zwiedzanie, czy też jakieś nowe hobby. Intelektualnie raczej łagodne. Bardzo rzadko wyrafinowane. To i tak dobrze, zawsze warto i na naukę tak rozumianą nigdy nie jest za późno.


    Aktywność fizyczna tylko z pozoru jest łatwiejsza, choć są dostępne niewątpliwie proste ćwiczenia. Najczęściej widzimy ludzi starszych z kijkami. Nie wiem czy ta moda wynika z przekonania o zbawiennym charakterze Nordic Walking, czy z przystępności cenowej i łatwości ćwiczenia. Gorzej, gdy trzeba zapłacić i jeszcze się zmusić do siłowni, jogi itp. Niby dlaczego mielibyśmy prowadzić sportowy tryb życia, skoro nigdy tego nie robiliśmy? Nie wiemy też czy byłoby to bezpieczne. Ale jeśli zbiorowo lub indywidualnie trochę rozruszamy stare ciało, to lepiej niż gorzej. Byle nie przesadzić z treningiem, bo już nie wybieramy się na igrzyska olimpijskie!


    Zwykle jednak prowadzimy spokojny, coraz spokojniejszy tryb życia. Trochę samotny, trochę rodzinny, podobny do poprzedniego. Opieka nad wnukami, pomoc finansowa dla dzieci lub praca przy potrzebnych im remontach, budowach itd, rzadko pomoc intelektualna, bo oni i tak wiedzą lepiej. A na wsiach pomoc i praca przy wszystkim, do końca. Jakież to niesprawiedliwe. Dobrze, że powstają programy zmiany tego stanu, że są inicjatywy absorbujące stare ciała i umysły. Ale nie bądźmy naiwni, dotyczą one znikomej grupy ludzi starszych. Reszta siedzi w domach, ograniczona przekonaniem młodszych, że już swoje przeżyli i powinni się „namknąć”, jak mówią w Poznaniu.


   A tymczasem jest prosta od tego ucieczka. Ucieczka w życie prywatne, to głęboko przeżywane, własne, nie okazywane, istniejące dla nas samych. Także w życie intymne, seks, zawsze zdrowy i piękny. We wspomnienia, kontynuowanie przyjaźni, zawieranie nowych, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, w fascynacje nowościami i postępem. Wreszcie ucieczka w podziwianie i uczestniczenie w otwartości świata i tak można wymieniać bez końca do późnej starości. Po prostu żyć i wyjść z domu. Niech w mieście i na wsi będą widoczne wszystkie pokolenia.

   Nie trzeba będzie udawać, że musimy starych mobilizować do czegokolwiek. A szacunek dla wieku, to na inną, też niejednoznaczną opowieść...

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego