Wielkopolski Portal Senioralny

Japończycy żyją dłużej

Japończycy żyją dłużej
   Azja jest niezwykła pod wieloma względami. Japonia na przykład wyróżnia się znaczącym odsetkiem długowiecznych mieszkańców.

   Europejczycy pozostają pod tym względem daleko za Japonią. Na Starym Kontynencie w powszechnej świadomości zaczynamy być uznawani za starych, kiedy kończymy 65 lat. Oczywiście to kwestia indywidualna i zdarzają się starsze osoby, które zachowują się i czują jak młodzieńcy, jednak wejście w wiek emerytalny sprawia, że najczęściej nawet sami siebie zaczynamy postrzegać za starych. Skąd bierze się ta dalekowschodnia długowieczność? Japończycy zawdzięczają ją nie tylko nowoczesnej służbie zdrowia i zdrowej kuchni opartej głównie na rybnej niskokalorycznej diecie. Ważną rolę odgrywa tu również powszechny etos pracy. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni pracują dużo, późno przechodzą na emeryturę, nie stronią także od wysiłku fizycznego. Wszystko to pozwala im pozostawać w dobrej kondycji do sędziwych lat. Teraz ponad ¼ Japończyków może poszczycić się wiekiem powyżej 65 lat. Prognozy sugerują, że w 2040 odsetek ten przekroczy 40 procent. W tej sytuacji  Japońskie Stowarzyszenie Gerontologiczne zaproponowało, aby za starców uznawać osoby, które skończyły 75 lat. Jest to wiek, o którym wielu Europejczyków, a zwłaszcza Polaków, może tylko pomarzyć.

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego