Wielkopolski Portal Senioralny

Film o Jonaszu Kofcie

Film o Jonaszu Kofcie
     Trudno wyobrazić sobie muzykę popularną PRL-u bez jego tekstów piosenek. Również trudno sobie wyobrazić kabarety i audycje satyryczne bez jego udziału.

   Jonasz Kofta urodził się w 1942 roku na Wołyniu w rodzinie inteligenckiej. Jego ojciec był Żydem i w 1939 roku uciekł tam ze swoją żoną.  Po wojnie zamieszkał z rodzicami najpierw we Wrocławiu, a później Łodzi i Poznaniu. Ukończył liceum plastyczne i rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. W tym czasie wspólnie z Adamem Kreczmarem i Janem Pietrzakiem założył kabaret „Hybrydy”, który później zmienił nazwę na „Pod Egidą”. Jest autorem tekstów do takich przebojów, jak „Wakacje z Blondynką”, „Radość o poranku”, „Jej portret” i  „Śpiewać każdy może”. Zmarł przedwcześnie w 1988 roku.

   W filmie „Jonasz w brzuchu Lewiatana” opowiadają o nim m.in. Wojciech Młynarski, Jan Pietrzak, Irena Karel, Hanna Banaszak i Jerzy Stuhr. Aby zobaczyć ten ciekawy dokument wystarczy nacisnąć TUTAJ.

3 komentarzy

 • Glalpaw
  Glalpaw środa, 25 styczeń 2023 20:50 Link do komentarza

  cheap clomid in the usa Accordingly, it was thought that her AKI was either prerenal caused by decreased effective arterial volume from a cardiac pump problem or had already advanced to ATN from prolonged renal hypoperfusion

 • albubotte
  albubotte wtorek, 15 czerwiec 2021 00:35 Link do komentarza

  furosemide 40 mg buy online

 • albubotte
  albubotte niedziela, 13 czerwiec 2021 21:21 Link do komentarza

  buy accutane 40 mg online

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę