Wielkopolski Portal Senioralny

Zamek w Rydzynie atrakcją Wielkopolski

Zamek w Rydzynie atrakcją Wielkopolski
     Zamek w Rydzynie jest jednym z najpiękniejszych i jednocześnie najmniej znanych  w Polsce. Znajduje się on w odległości 8 km od Leszna na trasie prowadzącej do Wrocławia.

    Lato sprzyja wycieczkom po naszym regionie. Polecamy Państwu odwiedzenie Zamku w Rydzynie. Wzniesiono go w XVII wieku jako reprezentacyjną rezydencję rodu Leszczyńskich Budowla znajduje się na sztucznej wyspie i otoczona jest wspaniałym parkiem. Zamek pełnił funkcję siedziby króla Polski Stanisława Leszczyńskiego. Po jego upadku przeszedł w ręce Aleksandra Sułkowskiego, który stworzył tu najwspanialszą rezydencję magnacką w Wielkopolsce. Przebudował część sal oraz zgromadził wyjątkową kolekcję obrazów i porcelany. W zamku przyjmował królów i arystokrację. Po śmierci jego bezdzietnego syna Antoniego Stanisława zamek stał się własnością Prus. W okresie międzywojennym odzyskała go Fundacja Sułkowskich, która prowadziła tam nowatorskie gimnazjum i liceum z internatem. W czasie drugiej wojny światowej w budynkach zamkowych mieściła się szkoła Hitlerjugend. W 1945 roku zamek został zajęty przez Armię Czerwoną. Zakończyło się to kompletną jego dewastacją i spaleniem.

     Odbudowa do stanu surowego dokonana została w latach 1950 - 1965. Później zamek został przekazany Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Nowy właściciel przeprowadził pieczołowitą rekonstrukcję konserwatorską wnętrz. Dzisiaj zamek ponownie lśni blaskiem. Znajdują się w nim hotel, restauracja i ośrodek szkoleniowy. Ale każdy chętny może bez problemu podziwiać wspaniałe sale zamkowe, w których bywali królowie. Bilet indywidualny kosztuje zaledwie 5 zł.

Media

{YouTube}
{/YouTube}

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego