Wielkopolski Portal Senioralny

Powstaje portret seniora

Powstaje portret seniora
     Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku przeprowadzają ogólnopolskie badania starszych Polaków. Dzięki nim dowiemy się jaki jest ich stan zdrowia i w jakiej sytuacji społecznej znajdują się.

    Niedawno badania rozpoczęły się na terenie Wielkopolski. Przebadanych zostanie ponad pół tysiąca seniorów. Ich celem jest ocena stanu zdrowia mieszkańców po 60 roku życia. Określą też sytuację społeczno-ekonomiczną seniorów. Przebadanych zostanie tyle samo kobiet i mężczyzn w różnych kategoriach wiekowych z dużych miast, mniejszych miejscowości i wsi. Badania są prowadzone w domach seniorów, do których z kwestionariuszem docierają pielęgniarki środowiskowe. Na podstawie dotychczasowych badań okazuje, że najczęstszymi przypadłościami osób starszych jest nadciśnienie tętnicze oraz przewracanie się. W wyniku tego drugiego często łamią sobie kończyny, wystawiają bark, czy łamią szyjkę kości udowej.

    Naukowcy odwiedzili już połowę regionów, w tym roku dotrą do pozostałych. Portret polskiego seniora ma być gotowy w przyszłym roku. Projekt PolSenior jest finansowany ze środków ministerstwa zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Ma pomóc w opracowaniu długofalowej polityki senioralnej.

2 komentarzy

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego