Wielkopolski Portal Senioralny

Jesienne wycieczki - Pałac w Śmiełowie

Jesienne wycieczki - Pałac w Śmiełowie
Pałac należy do pereł polskiej architektury. Został wybudowany pod koniec XVIII wieku dla Andrzeja Gorzeńskiego herbu Nałęcz. Obecnie mieści się w nim Muzeum Adama Mickiewicza.

Aktywnym seniorom warto polecić wycieczkę do Pałacu w Śmiełowie. Położony jest on 70 km od Poznania pomiędzy Jarocinem a Wrześnią. Imponujący pałac został zbudowany na planie podkowy z dużym portalem jońskim przy wejściu. Obiekt jest dziełem wybitnego architekta Stanisława Zawadzkiego. Otoczony jest pięknym ogrodem w stylu angielskim i ma bardzo ciekawą historię. Jako, że znajdował się przy granicy Rosji i Prus odegrał on ważną rolę w życiu zniewolonej Polski. Podczas Powstania Listopadowego stał się miejscem przerzutu ochotników udających się do Królestwa. W połowie sierpnia 1831 roku zatrzymał się tu na trzy tygodnie Adam Mickiewicz, który wiózł dokumenty z Paryża dla Rządu Narodowego. Jednak nigdy tam nie dotarł... Po wygaśnięciu rodu Gorzeńskich w 1887 roku zadłużony majątek kupił Franciszek Chełkowski. W pałacu urządzał kolekcję pamiątek związanych z pobytem w Śmiełowie Adama Mickiewicza. W tym okresie gościli tu m.in. Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski, czy Wojciech Kossak. W 1939 roku po wkroczeniu Niemców do Wielkopolski właściciele zostali internowani, a ich majątek wraz z pałacem zajęty przez okupanta. Po wojnie pałac splądrowano i podzielono na mieszkania dla pracowników pobliskiego PGR-u. Później mieściła się tutaj także szkoła. W 1970 roku obiekt został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, które przeprowadziło remont. Po pięciu latach otwarto tu Muzeum Adama Mickiewicza. Obecnie na parterze pałacu prezentowana jest ekspozycja mickiewiczowska z rękopisami wieszcza, pamiątkami osobistymi i pierwodrukami. Na piętrze są pomieszczenia pałacowe wyposażone w meble z epoki Adama Mickiewicza. Na uwagę zasługuje bogata  kolekcja malarstwa holenderskiego, flamandzkiego, włoskiego i niemieckiego.

 Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 16.00. Bilet ulgowy kosztuje zaledwie 7 zł. Natomiast w soboty wstęp jest bezpłatny. Aby zachęcić Państwa do odwiedzenia Muzeum proponujemy wirtualną wycieczkę pod adresem: http://www.mnp.art.pl/fileadmin/pliki/MNP/Muzeum_w_Smielowie/prezentacja/index.html

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego