Wielkopolski Portal Senioralny

Atrakcje Wielkopolski - Antonin

Atrakcje Wielkopolski - Antonin
    Każdy aktywny senior powinien odwiedzić pałac myśliwski w Antonie. Znajduje się on 17 kilometrów od Ostrowa Wielkopolskiego na trasie do Wrocławia.

    Ten unikatowy trzykondygnacyjny pałac został wykonany z drewna. Wybudował go w połowie XIX wieku Wielki Namiestnik Księstwa Poznańskiego Antoni Henryk Radziwiłł. Z założenia miał mieć awangardową konstrukcję, aby zachwycała przybywających w nim gości. Autorem projektu był Karl Friedrich Schinkel, budowniczy wspaniałych rezydencji dla pruskich władców.  Pałac powstał na planie ośmiokąta, do którego przylegają cztery skrzydła. Największe wrażenie robi trzykondygnacyjny hol z wysoką kolumną pośrodku. Jest to piec wraz z przewodem kominowym. Architekt pragnął, aby widok ten kojarzył się z rozpostartymi konarami drzewa oraz namiotem rozbitym na leśnej polanie. Niezwykły piec udekorowany jest dziesiątkami łowieckich trofeów. Mieszkańcy pałacu oglądali je z wewnętrznych balkonów wokół głównego pomieszczenia. Pałac szybko stał się letnio-jesienną siedzibą Radziwiłłów, w której urządzali polowania i przyjmowali gości. Wśród nich był car Mikołaj I z małżonką i książę Adam Czartoryski. W pałacu dwukrotnie gościł także Fryderyk Chopin. Po wybuchu II wojny światowej niemiecki namiestnik Wielkopolski Artur Greiser zamierzał skonfiskować dobra Radziwiłła. Kłopot sprawiały jednak związki aktualnego właściciela Michała Radziwiłła z Hohenzollernami i jego proniemieckie sympatie. Ostatecznie pałac został skonfiskowany przez Rzeszę. Po wojnie mocno podupadł. Dopiero dzięki staraniom Jerzego Waldorfa w latach 70. ubiegłego wieku został odrestaurowany. Obecnie znajduje się tutaj hotel z kawiarnią i restauracją znajdującą w reprezentacyjnym holu. Obiekt słynie z odbywającego się co roku międzynarodowego festiwalu "Chopin w barwach jesieni". Pałac otoczony jest parkiem w stylu angielskim, w którym znajdują się zabytkowe zabudowania utrzymane  w stylu tyrolskim. Czynny jest przez cały rok.

Media

{YouTube}
{/YouTube}

6 komentarzy

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego