Wielkopolski Portal Senioralny

Piła – piosenki Jonasza Kofty

Piła – piosenki Jonasza Kofty
   Któż nie pamięta takich piosenek, jak „Wakacje z blondynką”, „Jej portret”, czy „Radość o poranku”. Teksty do nich napisał właśnie Jonasz Kofta.  

Urodził się w 1942 roku na Wołyniu. Po wojnie zamieszkał z rodzicami we Wrocławiu, gdzie jego ojciec współzakładał rozgłośnię Polskiego Radia, Następnie przeprowadził się do Katowic, gdzie ojciec został redaktorem naczelnym Radia Katowice. Później mieszkał kolejno w Łodzi i Poznaniu, gdzie ukończył Liceum Plastyczne. Następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych. W tym czasie ujawnił się jego talent literacki.  Wraz z Adamem Kreczmarem i Janem Pietrzakiem założył kabaret studencki. Później był współzałożycielem kabaretu Pod Egidą. Współpracował również Programem III Polskiego Radia. Napisał 50 tekstów piosenek, które wykonali znani polscy piosenkarze.

W tym roku mija 30 rocznica jego śmierci. Z tej okazji kompozytor wielu piosenek z jego tekstami Janusz Strobel i piosenkarka Nula Stankiewicz postanowili przypomnieć nam twórczość Jonasza Kofty. Poza kompozycjami Strobla, Nahornego, Korzyńskiego i Pietrzaka, znajdują się w nim również utwory wywodzące się z kręgu kultury latynoamerykańskiej. To właśnie Janusz Strobel poprosił poetę o napisanie do nich polskich słów.

Koncert „Idź swoją drogą – piosenki Jonasza Kofty” odbędzie się w sobotę 21 lipca o godz. 20.00 w Ogrodzie przy Muzeum Stanisława Staszica w Pile znajdującym się na ul. Browarnej 18. Wstęp jest bezpłatny.

Media

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego