Wielkopolski Portal Senioralny

Atrakcje turystyczne - Borne Sulinowo

Atrakcje turystyczne - Borne Sulinowo
Nieopodal granic Wielkopolski znajduje się niezwykłe miejsce - Borne Sulinowo. Przez dziesiątki powojennych lat, ta miejscowość nie istniała nawet na mapie. Dlaczego? Bo był tam największy w Polsce Garnizon Wojsk Radzieckich wyposażony w głowice atomowe.

     Warto to miejsce polecić każdemu seniorowi, który jest aktywny i ciekawy współczesnej  historii. Dojechać tam można albo od strony Jastrowia, albo Szczecinka. W Bornym Sulinowie mieściła się największa w Polsce baza wojsk rakietowych uzbrojona w głowice nuklearne. Stacjonowało tam ponad 15 000 żołnierzy oraz rodziny oficerów. Na szczęście to już historia... Po ostatecznym wycofaniu się wojsk radzieckich z Polski w 1993 roku, opustoszałe miasteczko w środku lasu zostało przejęte przez polską administrację i uzyskało nawet prawa miejskie. Początkowo gmina sprzedawała puste mieszkania za symboliczne pieniądze. Dzięki temu po dwóch latach osiedliło się tutaj ponad 1 500 mieszkańców. Byli to zupełnie nowi "osadnicy". Wszystkie mieszkania należało wyremontować. Zasiedlili oni bloki mieszkalne wybudowane z wielkiej płyty przywiezionej prosto z Leningradu. Zamieszkali również w wielu starszych budynkach powstałych jeszcze dla niemieckiej kadry oficerskiej. Należy dodać, że to właśnie Niemcy zbudowali tutaj wojskowe miasto, a w 1945 Rosjanie przejęli spuściznę po hitlerowcach. Jeszcze dzisiaj można spotkać całe opustoszałe budynki wymagające gruntownej odnowy. Przy centralnym placu miasta znajduje się budynek dawnego kasyna wojskowego. Obecnie mieści się w nim restauracja Sasha Caffe oraz sklep o tej samej nazwie. Chętni mogą się przejść ścieżką turystyczno-spacerową, przy której znajdują się m.in. dawna kantyna oficerska, szpital wojskowy, dawna willa generała Dubynina czy też pozostałości domu gen. Guderiana.  Wszędzie rozstawione są tablice informacyjne. 

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego