Wielkopolski Portal Senioralny

Atrakcje Wielkopolski - Gołuchów

Atrakcje Wielkopolski - Gołuchów
Zamek w Gołuchowie uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Znajduje się on 15 km od Kalisza i stanowi niezwykły przypadek francuskiego renesansu, tyle że zlokalizowanego w Wielkopolsce.

Zapewne jest to wystarczającą zachętą, aby aktywni seniorzy wybrali się do Gołuchowa. Dodatkową atrakcją jest to, że kręcono w nim zdjęcia do wielu  polskich filmów. Najbardziej znanymi są Hrabina Cosel, Królowa Bona, Rycerze i Rabusie oraz Akademia Pana Kleksa. Historia zamku wzniesionego nad rzeczką Trzemną  liczy ponad 400 lat. Pierwotną budowlę o charakterze obronnym, z basztami w każdym z narożników, wzniesiono w połowie XVI wieku dla Rafała Leszczyńskiego. Jego syn Wacław - kasztelan i wojewoda kaliski - przekształcił zamek w rezydencję magnacką. Niestety, przez kolejne 250 lat zamek  przechodził z rąk do rąk i wyraźnie podupadał . W połowie XIX wieku dobra gołuchowskie zakupił Tytus Działyński z Kórnika dla swojego jedynego syna Jana. Poślubił on Izabelę Czartoryską, która poświęciła się przebudowie rezydencji. Sprowadziła z Francji artystów, którzy odrestaurowali obiekt na wzór zamków znad Loary. To im Gołuchów zawdzięcza wysokie, kryte łupkiem dachy, smukłe kominy i wystrój rzeźbiarski. Księżna Czartoryska rozpoczęła również kolekcjonowanie dzieł sztuki, w tym wspaniałych waz antycznych pozyskanych przez Jana Działyńskiego z wykopalisk w Noli, Capui i Neapolu. Kolekcję dzieł sztuki umieściła w przebudowanym zamku, przeznaczając go na ogólnodostępne muzeum. Sama zaś zamieszkała w pobliskiej  oficynie nazywanej pałacem Czartoryskich. To prywatne muzeum funkcjonowało do września 1939 roku, kiedy to hitlerowcy zrabowali całą kolekcję. Po wojnie zamek w Gołuchowie stał się własnością Muzeum Narodowego w Poznaniu. W 1956 roku ocalała część kolekcji Izabelli Czartoryskiej powróciła do muzeum. Nowy gospodarz wyposażył sale zamkowe także w zbiory gobelinów, malarstwa europejskiego, rzadkich mebli i kolekcję rzemiosła artystycznego. Zamek otoczony jest wspaniałym parkiem krajobrazowym zaprojektowanym w stylu angielskim. Jego fragment został wydzielony na duży, jedyny w Wielkopolsce, wybieg dla żubrów.

Zamek w Gołuchowie otwarty jest dla zwiedzających od maja do września we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałków. We wtorki wstęp jest bezpłatny, a w pozostałe dni bilet ulgowy kosztuje 7 zł.

23 komentarzy

 • Naomi
  Naomi sobota, 09 kwiecień 2022 20:30 Link do komentarza

  RRR смотреть онлайн

 • Bradford
  Bradford wtorek, 05 kwiecień 2022 17:37 Link do komentarza

  RRR смотреть онлайн

 • Tonia
  Tonia czwartek, 31 marzec 2022 07:06 Link do komentarza

  Я - легенда 2

 • Shiela
  Shiela czwartek, 03 luty 2022 21:59 Link do komentarza

  Нові сучасні фільми дивитися українською мовою онлайн в хорошій якості HD Анчартед

 • Essie
  Essie wtorek, 25 styczeń 2022 04:34 Link do komentarza

  Фільми українською в хорошій якості - онлайн без реклами Сериал Карамора (2022)
  смотреть онлайн в хорошем качестве

 • Alonzo
  Alonzo czwartek, 18 listopad 2021 11:14 Link do komentarza

  Нові сучасні фільми дивитися українською мовою онлайн в хорошій якості HD Вне себя

 • Lupe
  Lupe czwartek, 18 listopad 2021 09:09 Link do komentarza

  Дивитися фільми українською мовою онлайн в HD якості 6811

 • Napoleon
  Napoleon niedziela, 10 październik 2021 07:31 Link do komentarza

  Для вас одинадцать с высоким рейтингом сериалов для настоящих фанатов романтических комедий.
  Чики смотреть онлайн - смотреть онлайн.
  Размещайте по премьере, Сериалы в HD.
  Вдобавок все мы представляет каталог каналов ТНТ4, HD Дом кино,
  4K Домашний, прямой эфир Суббота, трансляция 2+2.

 • Lorie
  Lorie sobota, 02 październik 2021 17:53 Link do komentarza

  Смотреть фильмы онлайн бесплатно
  Пацанки 6 сезон 3 серия всё о фильме: дата
  выхода

 • Barry
  Barry sobota, 02 październik 2021 04:46 Link do komentarza

  Смотреть фильмы онлайн бесплатно форсаж 9 полностью на русском смотрите самый полный
  список фильмов 2021 года

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego