Wielkopolski Portal Senioralny

Swarzędzcy seniorzy są aktywni...

Swarzędzcy seniorzy są aktywni...
Ważną rolę w życiu swarzędzkich seniorów odgrywa Centrum Aktywności Seniora działające przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Swarzędzu.

Centrum prowadzi na rzecz środowiska różnorodne działania oraz koordynuje funkcjonowanie Klubów Młodych Duchem, istniejących od 2002 r. w różnych częściach miasta i w świetlicach wiejskich gminy Swarzędz. W chwili obecnej istnieje 10 takich klubów. Ich działalność nakierowana jest na aktywizację osób 55+. Odbywają się w nich różnego rodzaju zajęcia, a ich zakres jest bardzo szeroki. Od aktywizacji ruchowej, przez zajęcia rozwijające zainteresowania, naukę konkretnych umiejętności (np. języki obce, obsługa komputera), po tańce, warsztaty muzyczne czy kulinaria. Każdy może uczestniczyć w zajęciach różnych klubów i na pewno znajdzie dla siebie coś interesującego. W Jaśminach są „Podróże małe i duże”, w Stokrotkach – „Akademia piękna”, w klubie na ul. Działkowej odbywają się zajęcia integracyjne seniorów, dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych (współpraca z Klubem Integracji Społecznej). Dekoratornia gromadzi panie zainteresowane robótkami ręcznymi i pracami plastycznymi. W siedzibie Centrum - w dużej sali odbywają się wykłady, tańce w kręgu (które prowadzi jedna z seniorek), zajęcia muzyczne, gimnastyczne oraz różne spotkania. Tu także przygotowują swoje programy grupa kabaretowo-taneczna Sfajki oraz zespół muzyczno-kabaretowy Celulit. Oprócz regularnie odbywających się zajęć często organizowane są wyjazdy, wycieczki oraz imprezy okolicznościowe. Seniorzy chodzą z kijkami, bierą udział w rajdach nordic walking, rowerowych i w tańcach w kręgu. Zespoły występują ze swoimi programami w innych klubach, także w Poznaniu, z programami dla dzieci w przedszkolach, biorą udział w corocznych targach Viva Seniorzy oraz w przeglądach grup teatralnych.

     Przy OPS działa też Dom Dzienny Senior Wigor dla osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60+ , a jego członkowie biorą udział w wybranych zajęciach Klubów Młodych Duchem. Ważną rolę w integracji środowiska odgrywa też portal internetowy www.swarzedzkisenior.pl. Na jego stronach znajdują odzwierciedlenie działalność CAS i  Klubów Młodych Duchem. Są zakładki prezentujące najnowsze informacje, relacje z różnych imprez, wyjazdów oraz pasje seniorów - od pitraszenia po twórczość literacką, wszystko ilustrowane zdjęciami. Warto podkreślić, że informacje ukazujące się na stronach swarzędzkiego portalu piszą sami seniorzy i sami wykonują wszystkie prace związane z jego prowadzeniem.

  W ten sposób wspólnie seniorzy ze Swarzędza spędzają czas w przyjaznej atmosferze, wciąż się ucząc się i świetnie się bawiąc.

1 komentarz

  • Antek
    Antek wtorek, 05, lipiec 2016 23:53 Link do komentarza

    Gratuluję seniorom ze Swarzędza doskonałych pomysłów na życie...

Skomentuj

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego